Ana Sayfa Haberler Dünyadan İki cinayet, Aynı manzara “Ferhunde ve Özgecan”

İki cinayet, Aynı manzara “Ferhunde ve Özgecan”

0

Kuran yaktığı öne sürülerek Afganistan’ın başkenti Kabil’de linç edilerek öldürülen Ferhunde adlı kadının cenazesi, Özgecan Aslan’ın cenaze töreni gibi Afgan geleneklerini yerle bir eden cesur kadınlar tarafından kaldırıldı.

 

Tabutu kadınlar taşıdı

Afganistan’ın başkenti Kabil’de Kuran yaktığı öne sürülerek linç edilen Ferhunde adlı kadının cenazesi yüzlerce kadın tarafından taşındı. Afgan geleneklerinin dışına çıkan yüzlerce kadın, cenaze töreninde, Ferhunde’yi öldürenlerin cezalandırılmasını istedi.

Kuran yakmamıştı

Olayla ilgili olarak başlatılan soruşturma sonunda Ferhunde’nin Kuran yaktığına dair bir bulguya rastlanmadığı açıklanmıştı.

Soruşturma emri Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani tarafından verilmişti.

Afgan kadınının cep telefonlarıyla kaydedilen linç edilme görüntüleri sosyal medyada büyük öfke yaratmıştı.

 

Cesedi yaktılar

Çoğunluğu erkeklerden oluşan bir grup taş ve sopalarla saldırdığı Ferhunde’yi döverek öldürmüş, polisin olaya seyirci kaldığı öne sürülmüştü. Kalabalık daha sonra Afgan kadının cesedini yaktı.

Afganistan’da daha önce böyle bir saldırı meydana gelmemişti.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada olayla ilgili olarak sekizi polis memuru 13 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Özgecan Aslan’ın cenazesinde de aynı manzara

Cenaze namazına katılmak üzere binlerce kadın camiye akın etti. Kılınacak cenaze namazından önce hoca kadılara, “Kadınlar lütfen geriye doğru çekilsinler” dedi. Camiye gelen binlerce kadın hocayı dinlemeyip ön saflarda yer aldı.

İlgili haber için tıklayın

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version