8.5 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 21, 2020

Nisan’da vizyona girecek ve Sinemaya gitmeden bakmanız gereken 38 film ve fragmanları

Nisan'da vizyona girecek filmleri listelediğimiz derlememizle merhaba. Birçok filmin vizyona gireceği Nisan boyunca ilginç yapımlarla da karşılaşacağımızı söylemek lazım. Tüm zamanların en iyi korku...

Bunlara bakmalısınız

Zygmunt Bauman: Sosyal medya çok kullanışlı ve keyifli bir tuzak

Zygmunt Bauman yakınlarda 90. doğum gününü kutladı ve Leeds’deki evinden İspanya’nın kuzeyindeki Burgos’taki bir etkinliğe gitmek için iki kez uçağa bindi. Söyleşiye başlarken yorgun...

Tomris Uyar ve aşıkları

Sizce en kıskanılan, çoğu kişinin yerinde olmak istediği kadın kim? Öyle bir kadın var ki en güzel isimler, en güzel eserlerini onun için yazdı.O...

Dünyanın en çok satan 20 kitabı

İnsanoğlu bu güne kadar kesin olmamak kaydıyla 130 milyana yakın kitap basmıştır. Biz bu listeyi hazırlarken bile basımda olan yeni kitaplar olduğunu biliyoruz. Bu...

Çocuğunuzu ‘cinsel istismardan’ korumak için ‘İç Çamaşırı Kuralı’nı öğretin

Beş çocuktan biri cinsel şiddete, cinsel istismara maruz kalıyor. Çocuğunuzun böyle bir durumla karşılaşmaması için ona İç Çamaşırı Kuralı'nı öğretebilirsiniz. İç Çamaşırı Kuralı, Avrupa Konseyi'nin...

Felsefe tarihinde ‘erkekliğin’ gölgesinde kalmış 19 kadın filozof

Kadınlar tarih boyunca birçok alanda olduğu gibi felsefe alanında da gölgede bırakılmış ve yaptıkları çalışmalar yok sayılmıştır. Bazı dönemlerde ise bir biçimde bilim ya da...

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Ukraynalı Fotoğrafçı Vadim Stein, drama, heykelcilik ve grafik üzerine yaptığı çalışmalarının ardından dansçıların fotoğraflarını çekmeye karar verir.Fotoğrafçı Vadim Stein'in çalışmalarından küçük bir demeti sizin...

İki maç yaptılar; İki kez futbol tarihine geçtiler!

Türkiye ve İngiltere’nin lokomotif kulüplerinden Beşiktaş ve Liverpool 2007-2008 sezonunda Şampiyonlar liginde, gruplarda oynadıkları iki maçta iki kez dünya futbol tarihine girdiler. Ayrıca oynanacak UEFA Avrupa Ligi 2. Tur maçlarında ilk iki maçta forma giymiş iki oyuncu bulunuyor.

 

2007-2008 sezonunda Şampiyonlar ligi A grubunda karşılaşan Liverpool ve Beşiktaş oynadıkları bu iki maçlarla dünya futbol tarihine girdiler. 24.10.2007 tarihinde İnönü stadında Beşiktaş’ın Liverpool’u 2-1 yendiği maçta futbol takımı yerine siyah beyazlı taraftarlar dünya futbol tarihine geçtiler. Maçın başlama düdüğünden bitiş düdüğüne kadar hiç susmayarak, desibel rekorunu kırdılar. İngiliz Daily Telegraph gazetesi, “Maç öncesindeki 1 dakika saygı duruşunun ardından inanılmaz ve insanı sağır eden bir akşam başladı… İnönü, futbol tarihinin en yüksek desibel seviyesiyle gurur duyabilir. ” diye yazdı o geceyi.

BJK-futbol-taraftarLiverpoollu bazı taraftarlar, seyircilerin hiç bitmeyen yüksek düzeydeki tezahüratlarının maçı TV’den anlatan eski futbolcu ve yorumcu Andy Gray’i bile susturduğunu yazdılar. Maçtan sonra İngiliz taraftarların sitelerinde yayınladıkları yorumlarından bazıları;

“Alkışlar Beşiktaş taraftarına. Maçı evimin salonundan izlerken bile ezildiğimi hissettim. Gören herkesin içinde olmak isteyeceği inanılmaz bir atmosfer. Her hafta böyle mi acaba? Tezahüratlardaki koordinasyon da inanılmaz. Dört saat durmadan bağırdılar. Liverpool taraftarı olarak dünyanın dört bir yanındaki statları gören biri olarak söylüyorum, bu en müthişi ve tartışmasız en iyisi. Orada olmak isterdim.”

“Bravo Beşiktaş taraftarına, onlara şapka çıkarıyorum.”

“Dinleyin, tribünlerin inanılmaz desteğini duyuyor musunuz?”

“Beşiktaşlılar maç boyunca şarkılar söyleyip, zıplayarak nasıl taraftar olunacağının dersini verdi. Ne yazık ki sadece çok az Liverpool taraftarı bu dersi alabildi!”

“Şşştt sesinden başka bir şey duyamıyorum!”

“En büyük taraftar. Bu geceden önce Şampiyonlar Ligi’nde hiç başarısı olmayan bir takım için gerçekten büyük bir destek. Beşiktaş da cesur bir yürekle oynadı.”

“Hem takıma, hem taraftarına şapka çıkarıyorum.”

“İnanılmaz ve fantastik bir atmosfer. Sadece bu nedenle bile kazanmayı hak ediyorlar.”

“Tezahüratın ses seviyesine inanamıyorum. Bu gerçek olamaz. Tüm stadın katıldığı müthiş bir uyum içindeki koro, şarkılar söylüyor. İnönü Stadı’nı mutlaka gidilmesi gereken yerler listesine aldım bile.”

“Keşke Anfield’da da böyle bir atmosfer yaratabilsek.”

“Maçtan sonra Liverpoollu futbolcuları alkışlamaları sürpriz oldu. Oysa maç sırasında çok saldırgan ve düşmanca duruyorlardı. Korkarım ki Liverpoollu futbolcuların sahayı alkışlarla terk ettileri son maç bu olacak!”

“Taraftarlık konusunda ne büyük bir ders. Zaten Tottenham maçında da müthiştiler.”

 

‘Bizde futbol ölmüş’

“Beşiktaş taraftarından müthiş bir şov. Bu sahne beni, 1970’li yıllardaki Liverpool tribünlerine götürdü.”

“Belki de artık Liverpool’un tribün liderlerini değiştirmenin zamanı geldi!”

“Beşiktaş tribünleri göz kamaştırıcıydı. Hep birlikte zıplarlarken sanki stat darpaneye dönüştü!”

“Çok neşeli ve ilginç bir taraftar kitlesi. Tribünde olup bitenlere çok şaşırdım.”

“Bizde futbol ölmüş. Bizim stadımız bir ses cehennemi olmaktan çok endüstriyel bir tema parkı gibi duruyor.”

“Kulakları sağır eden ıslıklar, şarkılar, tezahüratlar. Tribünler karşılıklı bağırıyor. Biz 10 dakika tezahürat yaptık diye övünüyoruz, Beşiktaş taraftarı hiç susmuyor!”

2

06.11.2007 Tarihinde İngiltere’nin Liverpool şehrinde oynanan gruptaki ikinci maçta ise Liverpool’un Beşiktaş’ı 1980’den sonra bu güne kadar Avrupa’da henüz kırılmayan 8-0’lık tarihi skoruyla gündemde tutuyor.

Maç sonrasında Beşiktaş Menajeri Sinan Engin yaptığı açıklamalarla hala hatırlanıyor. Engin’in maçtan sonraki açıklamalarından bazıları;

”İngiliz ekibi maçta toplam 12 atak yaptı ve 8 gol buldu, ama bunlar mazeret değil. Avrupalı acımıyor ve atabildiğini atıyor. Bugünkü kadromuz buydu. Buraya daha diri bir takımla gelseydik, sonuç belki de farklı olurdu.”

“Eğer bir maçta bir takım 12 atak yapar ve bunlardan 8’i abuk subuk şekilde gol olursa, böyle bir sonuç ortaya çıkar. Topu uzaklaştırmak istiyorsun vuruyor gol oluyor, çarpıyor gol oluyor! Liverpol takımı güçlü olabilir, bizi yenebilir ama bu sonucu beklemiyorduk, bu bizi çok üzdü.”

 

İlk maçtan sonra sadece 14 gün geçti ve durumlar değişti. Maçtan sonra İngiliz basını Liverpool’u göklere çıkarırken, Türkiye basını Beşiktaş’ı adeta yerin dibine soktu.

Sözün bittiği yer: 8-0 (Milliyet)

İngilizlerden 8 gol yiyen kaleciler kulübü (Habertürk)

Hatta dönemin gazetelerinden Radikal ‘Sanal âlemde 8-0 esprileri: Sürekli atıyorlar efendim, durduramıyoruz’ başlığıyla haber yaptı.

Daily Mail: Hindi Avlandı!

The Guadian: Merhametsizce ezildi!

The Times: 80’den bu yana en büyük zafer

The İndependent: Muhteşem Sekizler

The Independent: Liverpool kan kokusunu aldı, maça yüklendi

 

Maç sonrası açıklama yapan Liverpool’un efsane kaptanı Steven Gerrard’ın sözleri şu şekilde; ‘Neredeyse attığımız her şut gol oluyordu!’

820414-20573336-1600-900

19.02.2015 Tarihinde Anfield’daki ve  26.02.2015 tarihinde Olimpiyattaki maçlar bakalım neler gösterecek. İlk iki maçta forma giyen Steven Gerrard ve Serdar Kurtuluş bu maçlarda da forma giyecek. İngiliz işçi takımı Liverpool ile Türkiye futbolunun emekçi takımı Beşiktaş maçı emin olun izlenmeye değer.

 

Beşiktaş Kulübünün Tarihine bir göz atmak gerekirse;

1902 yılının aralık ayında Beşiktaş Serencebey Mahallesi’nde, o zamanın Medine Muhafızı olan Şhaplı Osman Ferit Paşa’nın konağının bahçesinde, 22 kişilik genç grup, haftanın bazı günlerinde toplanıp jimnastik hareketleri yapmaktaydı. Başta Şhaplı Osman Ferit Paşa’nın oğulları Mehmet Şamil Şhaplı ve Hüseyin Bereket ile mahellenin gençlerinden Ahmet Fetgeri, Mehmet Ali Fetgeri, Nazımnazif, Cemil Feti ve Şevket Beyler’in aralarında bulunduğu gençlerin ilk ilgilendikleri spor branşları, özellikle barfiks, paralel, güreş, boks, halter, aletli ve aletsiz jimnastikti.

Yıllardır Beşiktaş’ın ilk renklerinin kırmızı – beyaz olduğu, Balkan Savaşı’nın kaybedilmesinin ardından ölenlerin yası amacıyla siyah-beyaz olarak değiştirildiği söylenir. Beşiktaş tarihi ile ilgili birçok kaynak böyle yazmaktadır. Ancak 100. yıl belgeselinin hazırlanması sırasında yapılan ayrıntılı araştırmalarda, kırmızı rengin kullanılmadığı, renklerin her zaman siyah – beyaz olduğu yönündeki belgeler ağırlık göstermiştir. Beşiktaş 100. Yıl Belgeseli yapımcısı Tuğrul Yenidoğan, yaptığı araştırmalar sonucunda bu tartışmalara noktayı koymuştur.

13 Süper Lig, 9 Türkiye kupası, 8 Türkiye Süper kupası, 6 Başbakanlık kupası, 3 Milli Küme kupası, 4 Spor Toto kupası, 2 Türkiye Futbol Şampiyonası kupası, ve 1 Atatürk kupası olmak üzere toplam 46 kupayı müzesinde barındırmaktadır. Türkiye’de üst üste beş yıl İstanbul Şampiyonu olan tek kulüptür. (1939-1943).

İki senede sadece 1 yenilgi alan tek takım. Bir sezonda 4 derbiyi de gol yemeden kazanan ilk ve tek takım (2002-2003 sezonunda Fenerbahçe ve Galatasaray ile oynanan 4 maçı da gol yemeden kazanmıştır). İstanbul Ligleri’nde bir sezonda en fazla gol atan takım (1 Sezonda 90 Gol, 1938-46 arasında 8 sezonda 599 Gol)

Beşiktaş’ın Efsane oyuncuları

Hakkı Yeten (Baba Hakkı), Şükrü Gülesin, Necmi Mutlu, Sabri Dino, Samet Aybaba, Rıza Çalımbay, Metin Tekin, Ali Gültiken, Feyyaz Uçar, Daniel Amokachi, Mehmet Özdilek, Pascal Nouma, İlhan Mansız, Nihat Kahveci, Süleyman Seba, Sergen Yalçın, Oscar Cordoba, Ricardo Quaresma

 

Liverpool Kulübün tarihine bir göz atmak gerekirse;

Liverpool FC ; Merseyside, Liverpool’da kurulmuş İngiltere’nin en köklü futbol kulüplerinden birisidir. Kurulduğu yıl olan 1892’den beri, 5 Avrupa şampiyonluğu, 18 Premier Lig şampiyonluğu ve 7 FA Cup şampiyonluğu elde etmiştir. İngiliz kulüpleri arasında en fazla lig şampiyonluğu olan iki takımdan biri ve toplamda en fazla sayıda kupası bulunan kulüptür. Kulübün stadyumu 45.362 kapasiteli Anfield Road stadyumudur. Lakabı ambleminde de olduğu gibi Kırmızı Anka Kuşları’dır ancak Kırmızılar olarak bilinir. Kulübün sloganı “You’ll Never Walk Alone” (asla yalnız yürümeyeceksin), en ateşli olarak bilinen taraftar grubu ise The Kop’tur.

25 Mayıs 2005 tarihi UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde Atatürk Olimpiyat Stadı’nda İtalyan ekibi AC Milan ile karşılaşan İngiliz ekibi ilk yarısı 3-0 AC Milan’ın üstünlüğüyle sona eren maçta ikinci yarı bulduğu gollerle maçı 3-3’lük eşitliğe getirmiştir. Uzatmalardan sonra penaltılarda AC Milan’ı 3-2 mağlup eden Liverpool UEFA Şampiyonlar Ligi kupasını müzesine götürmüştür. O maçta muhteşem bir geri dönüş yapan İngiliz temsilcisinin bu başarısının en büyük payı kaptan Steven Gerrard’ın olmuştur ve maçın adamı ilan edilmiştir. Bu maç kulüp ve UEFA Şampiyonlar Ligi tarihinin efsane maçlarından birisi olmuştur.

1985 yılında kulüp tarihinin en büyük trajedisini yaşamış ve Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası finalinde Juventus’la oynanan maçta çıkan ve tarihe Heysel Faciası olarak geçen olaylarda kulüp ve taraftarları sorumlu tutulmuştur. Bu olay sonrası UEFA tüm İngiliz kulüplerini Avrupa kupalarından beş yıl süreyle men etmiştir. Liverpool’a ise önce on yıl ceza verilmiş daha sonra yapılan itirazlarla bu ceza altı yıla indirilmiştir.

Liverpool’un Efsaneleşmiş oyuncuları;

Ray CLEMENCE, Phil NEAL, Alan HANSEN, Mark LAWRENSON, Alec LINDSAY, Billy LIDDELL, Graeme SOUNESS, Steven GERRARD, Kevin KEEGAN, Lan RUSH, Roy Hudson, Jamie Carragher

 

Emin Ergün / Press Haber


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

Sema Moritz’in hikayesi ve taş plak sesi

Sema Moritz, Türkiye Müziğinde Taş plak sesli şarkıcı olarak kendine yer edinmiş, bir daha onun gibisi gelir mi acaba dedirten bir müzisyen. Nokta dergisine...

Zygmunt Bauman: Sosyal medya çok kullanışlı ve keyifli bir tuzak

Zygmunt Bauman yakınlarda 90. doğum gününü kutladı ve Leeds’deki evinden İspanya’nın kuzeyindeki Burgos’taki bir etkinliğe gitmek için iki kez uçağa bindi. Söyleşiye başlarken yorgun...

Biz yaşlandıkça zaman neden daha hızlı akar?

Zaman; kontrolümüz dışında sürekli akıp giden, durdurulamayan, ileri ya da geri sarılamayan soyut bir kavram. Aynı zaman dilimi, kimisine göre uzun, kimisine göre kısa....

Yaşar Kemal: Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne

Siz ne derseniz deyin, ben bıktım. Nah burama geldi. Neredeyse öfkeden, çaresizlikten boğulacağım. Kendimi kandırmaya çalışıyorum. İyi olacak, iyi olacak! Başkalarını da kendimle birlikte...

Son haberler

Twitter fotoğrafından yeni bir canlı keşfedildi

Twitter fotoğrafından yeni bir canlı keşfedildi Twitter'da paylaşılan bir kırkayak fotoğrafı yeni bir canlı türünün keşfedilmesini sağladı. Yeni canlıya "Troglomyces twitteri" adı verildi.

Ünlü oyunculardan bağış için YouTube’da kitap okuma etkinliği

Meryl Streep, Benedict Cumberbatch, Cate Blanchet gibi ünlü oyuncular, yönetmen Taika Waititi’nin öncülüğünde internette okuma etkinliği düzenliyor. YouTube’da 10 bölüm sürecek okuma etkinliğinden elde edilecek...

Sabah Bülteni: “Bardağın dolu tarafı”

Bardağın dolu tarafı… Ekonomilerin açılmaya başlamasını kutlayan piyasalar Mayıs ayındaki kayıplarını tamamen geri aldı. Salgına karşı aşı (Moderna) ve ilaç (Remdesivir) geliştirilmesinde alınan olumlu...

Dünya Bankası: ‘Corona’ nedeniyle 60 milyon insan aşırı yoksulluğa itilebilir

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, corona virüsünün yarattığı koşullar nedeniyle dünya genelinde 60 milyon kadar insanın ‘aşırı yoksulluğa’ itilebileceğini söyledi.Fotoğraf: ReutersKüresel ekonominin yüzde...

Günlük Rapor: “Uluslararası Piyasalar”

Eurotahvil Piyasaları Haftanın ilk işlem gününde olduğu gibi 19 Mayıs Salı günü de G10 para birimlerinin genelinde alımlar görülürken ABD 10 yıllık getirileri 0,70-0,74...