İkinci küresel eylem: İklim savaşçıları vazgeçmiyor

0


KARDELEN TATAR

İklim değişikliğine karşı yetkilileri harekete geçmeye çağıran çocuklar 15 Mart’ın peşinden bugün ikinci küresel eylemlerini meydana getirecek. 114 ülkede, bin 400 kent ve kasabada ikinci kere iklim için okul boykotuna çıkacak olan gençler katılımın bu sefer daha çok olacağını düşünüyor. İlk küresel okul boykotunda toplamda 1 milyon 400 bin çocuk okula gitmemişti.

Fridays for Future’un (Gelecek için Cumalar) bildirdiği sayılara gore, iklim boykotuna en fazla kent ve kasabayla katılan ülkeler Almanya, ABD, Birleşik Krallık ve İsveç olmuştu. İsveçli Greta Thunberg’in başlatmış olduğu iklim eylemlerine Türkiye’den de İstanbul başta olmak suretiyle birçok ilde destek veren çocuklar okula gitmemişti.

İstanbul’da geçen sefer Bebek Parkı’nda toplanan çocuklar bu kere Maçka Sanat Parkı’nda bir araya gelecek. Genç aktivistler, enerji politikalarının değişmesini, sera gazı emisyonlarının acil önlemler ile azaltılmasını ve Paris Anlaşması’nın ortaya koyduğu 1,5 C aşama hedefi için ülkelerin derhal şimdi harekete geçmesini talep ediyor. İstanbul’un yanı sıra Samsun, Ankara, Ayvalık ve Antalya’da da eylemler yapılacak.

Öğrencilerin üçüncü eyleminin ise 23 Eylül’de toplanacak olan Birleşmiş Milletler (BM) İklim Eylemi Zirvesi’nin öncesi olan 20 Eylül tarihinde yapılması planlanıyor. Greta’nın bugünkü eylemde bu zamanı açıklayacağı da düşünülüyor. Görüşmede gündeme alınacak olan iklim eylemleri için BM tarafınca liderlere meydana getirilen çağrıda “somut önerilerle gelinmesi” var.

Bazı iklim eylemcilerinin açıklamaları şöyleki:

Atlas Sarrafoğlu-İstanbul

Paris Anlaşması’nı parlamentodan geçirmelerini isterim. Bunun tüm dünyada kabul edilmesi gerek. Kutuptaki buzulların erimesi ve kutup ayılarının yaşayacak yerlerinin azalması fark ettiğim en net şey ve bu beni oldukça üzüyor. Okyanustaki adalar deniz seviyesinin altında kalıyor. Okuldaki eğitimimizde de küresel ısınma mevzusu yok fakat olmalı. Temiz havası olan, insanların petrolle işinin olmadığı, araçların fosil gazlarla çalışmadığı, kutupların erimediği, adaların yok olmadığı ve tabiatın büyük yer tuttuğu bir dünya hayal ediyorum.

Jakob Blasel, Fridays for Future Almanya:

Bir sonraki Avrupa Parlamentosu iklim kriziyle başa çıkabilme ve benim kuşağımın geleceğini kurtarabilme ihtimaline haiz muhtemelen son parlamento olacak. Fakat politikacılar bu kriz karşısında harekete geçmiyor ve geleceğimizi feda ediyor. Dolayısıyla, iklim değişikliğini Avrupa seçimlerinin temel mevzusu yapmaktan başka bir çaremiz yok.

Noga Levy-Rapoport, Birleşik Krallık Talebe İklim Ağı

İklim çöküşü bizim bildiğimiz şekliyle gezegenimize ve üstündeki yaşama ciddi bir tehdit oluşturuyor. Bu krizi ihtiyaç duyulan şekilde ele alabilmemiz için, eğitim kurumlarımızın bugünün öğrencilerini hem adil bir dönüşümün başını çekmeye, hem de değişen bir dünyaya hazırlayan bu eğitim mekânlarını barındıran birer sürdürülebilirlik merkezi olması gerekiyor.

Joe Brindle, Birleşik Krallık Talebe İklim Ağı

İklim krizi okullarda nerede ise asla öğretilmiyor ve günümüzün en acil mevzusu olmasına karşın bir çok süre daha ziyade bir değerlendirmeymiş şeklinde ele alınıyor. Eğitim sistemimizin 21. yüzyılı yakalamasının zamanı geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here