8.5 C
İstanbul
Çarşamba, Ekim 21, 2020

Filistin Tarih Müzesi’nden 10 eserle “Filistin Gerçeği”

Filistin’de devam eden sefalet, uluslararası politikaların ilgisinden uzak bir dönemde, sanat eserleri bir hatırlatma görevi üstlendi. Berzein Filistin Müzesi’nde yer alan sergi, Filistinliler ve...

Bunlara bakmalısınız

Kadın’ı varlıklarıyla hatırlatmaya çalışan iki kadın: Luiz Bakar ve Ester Zonana

Birbirlerini hiç tanımamış, aynı amaç uğruna mücadele eden iki kadının dillendirdikleri bir nokta. Onca söz ve güç sahibi dini lider ve cemaat yöneticilerinin içinde,...

Gabriel García Márquez Nobel Konuşması: Latin Amerika’nın Yalnızlığı

Gabriel García Márquez'in Nobel Konuşmasında okuduğu Latin Amerika'nın Yalnızlığı adlı metini sizlerle paylaşıyoruz.Antonio Pigafetta, Macellan’ın dünya çevresinde yaptığı ilk seyahate katılan Floransa’lı denizci, Amerika’nın...

Erkekler için 7 maddelik “eril düzene katılmama” rehberi

Erkekler karşılarında bir feminist olduğu zaman “Ben kadınları ezmiyorum ki.”, “Bütün erkekler aynı değil” gibi argümanlara sarılabiliyorlar. İlginçtir, kadınların eziliyor olduğu gerçeğini kendilerine kişisel...

Aman doktor, Canım doktor: August Bier

Bilim kurgu filmlerin favori tiplemesi hafif(!) kaçık bilim insanları en sevdiğim klişe karakterlerdendir. Mary Shelley’le aynı kumaştan mı dokunduk bilemeyeceğim ama bilim insanları ve...

Özdemir Asaf’ın enleri, ilkleri bilinmeyenleri!

Özdemir Asaf şiirleri, hayatı ve hikayeleriyle şiirimizin en nadide şairlerinden biridir. Cumhuriyet Dönemi Edebiyatının en önemli isimlerinden Özdemir Asaf'ın şiirleri dışında başına gelmiş bilinmeyen...

Dildeki cinsiyetçilikten kurtulmak için 14 maddelik imtihan

Türkçede hem günlük konuşma dilinde hem de tarihsel olarak günümüze değin bir anlam kazanan deyimler silsilesi kadın ve erkek cinsleri ve toplumsal cinsiyet rolleri...

İl il yaş ve etkinlik kısıtlamaları: Tedbir kararı alınan il sayısı 33 oldu

Virüsün riskli gruba erişimini engellemek için yasaklamalar tekrar başladı. COVID-19 ile mücadele kapsamında alınan tedbirler ilden ile farklılık göstermekle birlikte şöyle:

Ankara: Ankara’da 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olanların düğün, cenaze, taziye, pazar yeri, sosyal faaliyetler gibi alanlara girişleri kısıtlandı. Ayrıca taksi, dolmuş ve toplu ulaşım araçlarında şoför mahalli ile yolcular arasında fiberglas ile bölümleme yapılmasına karar verildi.

Aksaray: 65 yaş ve üzeri vatandaşların birinci derece akrabaları hariç diğer düğün törenlerine katılması ve sahnede gelin damat dışında oynanması yasaklandı.

Bartın: 65 yaş ve üzeri vatandaşların düğünlere katılması yasaklandı.

Balıkesir: 65 yaş ve üzeri vatandaşlar 1’inci ve 2’nci derece akrabaları haricinde düğünlere katılamayacak. Bu grup saat 16.00 ile 20.00 arası pazar yerlerine de giremeyecek.

Bursa: 65 yaş ve üzeri vatandaşların semt pazarı ve pazar yerlerinde kalabalık olmayan 08.00-14.00 saatlerinde bulunmalarına, bu zaman dilimi dışında kalan saatlerde semt pazarı ve pazar yerlerine girişleri de yasaklandı.

Bilecik: 65 yaş ve üzeri vatandaşların sinema, tiyatro, gösteri merkezi ve konser alanlarına girişi yasaklandı. Kararda ayrıca, 65 yaş ve üzeri vatandaşların birinci ve ikinci derece akrabalarına ait olanlar dışında düğün, nişan, nikah, sünnet gibi etkinliklere katılmaları da yasaklandı.

Bolu: 65 yaş ve üzerinin toplu ulaşım araçlarını kullanmaları, nişan, kına, düğün, taziye, cenaze namazı, pazar gibi yerlerde bulunmaları yasaklandı.

Elazığ: Riskli grubun izole edilmesi için 65 yaş ve üzeri vatandaşların birinci derece yakınları dışındaki organizasyonlara katılımları yasaklandı.

Erzincan : 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunanların 11.00-18.00 saatleri dışında sokağa çıkmaları yasaklandı.

Gümüşhane: Bazı caddelerde sigara içilmesi yasaklandı, 65 yaş ve üzeri vatandaşlara sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Fatih Parkı 65 yaş ve üzeri vatandaşlara tahsis edildi.

Kayseri: 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, toplu taşıma araçlarını sadece 10.00-17.00 saatlerinde kullanabilecek. Ayrıca piknik ve mesire alanlarından sadece aynı hanede yaşayan aile mensupları yararlanabilecek. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar, sadece eşleri, çocukları ve torunları ile bir arada bulunmak kaydıyla bu tip alanları kullanabilecek.

Kocaeli: 65 yaş ve üzeri vatandaşlara yönelik yeni kararlar alındı. Bu kararlara göre, salgında risk grubunda yer alan 65 yaş ve üzeri vatandaşların, 06.00-10.00 ve 16.00-20.00 saatlerinde toplu taşıma araçlarını kullanmaları kısıtlandı.

Konya: 65 yaş ve üzeri ile kronik hastalığı bulunan vatandaşlar için sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Karara göre, 65 yaş ve üzeri kişilerin her gün saat 10.00 ile 20.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekleri, diğer saatler de ise sokağa çıkma kısıtlaması getirilmesine karar verildi.

Kütahya: 65 yaş ve üzeri vatandaşların belirlenen bölgelerdeki park, kahvehane, kıraathane, kafeterya, çay ocağı ve çay bahçeleri, pastahane, oyun salonları, han, kulüp dernek binaları ve lokalleri gibi kapalı ve açık oturma alanlarına hafta sonu 12:00 –19:00, hafta içi saat 16:00–19:00 saatleri arasında girmeleri yasaklandı.

İzmir: 65 yaş ve üzeri vatandaşların, mahallelerine en yakın semt pazarı, markette alışverişlerini sabah 10.00-12.00 saatleri arasında yapmalarına karar verildi. Kronik rahatsızlığı bulunan ve 65 yaş ve üzeri vatandaşlara birinci derece yakınları hariç düğün, taziye gibi toplu bulunulan yerlere gitmeleri yasaklandı. Toplu taşıma araçlarını ise 10.00-16.00 saatleri arasında kullanabilecekleri belirtildi.

Malatya: 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların, toplu taşıma araçlarını 10.00-16.00 saatlerinde kullanabileceği açıklandı.

Muğla: 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların düğün, nişan, nikah, kına, sünnet, mevlit, cenaze gibi toplu organizasyonlara, sadece 1. 2. 3. derece (anne, baba, kardeş, torun, dede, nine, amca, hala, teyze, dayı) yakın akrabalarının sosyal mesafe ve maske kuralına riayet ederek katılması, bunun dışındaki 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların katılımlarının yasaklanmasına karar verildi.
Siirt: COVID-19 tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş ve altı çocukların nişan, kına ve düğün gibi etkinliklere katılımlarının yasaklandığı açıklandı. Öte yandan, kentte 65 yaş ve üzeri vatandaşların 17.00 ila 24.00 saatleri arasında dışarı çıkmalarının yasaklanmasına ilişkin hükmün kaldırılmasına karar verildi.

Tekirdağ: Sokak düğünlerinin süresi 3 saat olarak belirlendi. Risk grubunda yer alan 65 yaş ve üzerinin 16.00-18.00 saatlerinde toplu ulaşımı kullanması, düğün, cenaze, taziye, pazar yeri, alışveriş merkezi gibi faaliyetleri kısıtlandı.

Tunceli: Kronik rahatsızlığı bulunan ve 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar her gün saat 10.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.

Tokat: Alınan karar gereği il genelinde 65 yaş ve üzeri vatandaşların 17 Eylül’den itibaren günün 10.00 ile 18.00 saatleri arası dışında sokağa çıkmalarına sınırlama getirildi. Uygulamadan kamu kuruluşları, özel iş yeri sahibi ve çalışanları ile tarım faaliyetlerinde bulunanlar muaf tutuldu.

Uşak: 65 yaş ve üzeri vatandaşların belli saatlerde pazar yerlerine girişi ve toplu ulaşım araçlarını kullanması yasaklandı. Pazar alanlarına 65 yaş ve üzeri vatandaşların yoğunluğun arttığı 14.00 ile 19.00 saatleri arasında girişlerinin yasaklanmasına karar verildiği belirtildi. Toplantıda şehir içi toplu ulaşım araçlarında yoğunluğun fazla olduğu 07.00-10.00 ile 16.00-19.00 saatleri arasında da 65 yaş ve üzeri vatandaşların toplu ulaşım araçlarını kullanmamasına karar verildi.

Van: Alınan karara göre 65 yaş ve üzeri vatandaşların düğün, nişan, sünnet ve mevlit gibi toplu etkinliklere katılmaları yasaklandı.

Çankırı: Koronavirüs önlemleri kapsamında, saat 11.00’dan sonra 65 yaş ve üzeri vatandaşların pazar yerlerine girişleri yasaklandı.

Antalya: 65 yaş ve üzeri vatandaşların 10.00–17.00 saatleri arasında sosyal mesafe kuralına uymak ve maske takmak şartıyla sokağa çıkabilecekleri kararı alındığı açıklandı. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmakta olan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar arasındaki işletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını, aktif sigortalılıklarını gösteren SGK hizmet belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda ve birlik kimliğinden biriyle belgeleyenlerin sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmasına karar verildi. 65 yaş ve üzeri doktorlar, sağlık çalışanları, eczacılar, belediye başkanları, kurum il müdürleri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri de sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Kırıkkale: 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkmaları 10:00 ile 18:00 saatleri arasında sınırlandırıldı.

Mardin: 65 yaş ve üzeri vatandaşların her gün 10:00-20:00 saatleri arasında sokağa çıkabilmelerine, toplu taşıma araçlarını ise her gün sadece 10.00-17.00 saatlerinde kullanabilmelerine, semt ve ilçe pazarlarına da saat 17.00’dan sonra girmelerinin yasaklanmasına karar verildi.

Sivas: 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkışları 10.00- 17:00 saatleri arası ile sınırlandırdı.

Şanlıurfa: 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların 06.00-10.00 ve 16.00-18.00 saatlerinde toplu taşıma araçlarını kullanmalarının kısıtlandığı bildirildi.

Karabük: 65 yaş ve üzeri vatandaşların 08.00-10.00 ve 17.00-20.00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarının kullanımının kısıtlandığı açıklandı.

Manisa: 65 yaş ve üzeri vatandaşların 17.00-20.00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanmalarını, ilçe pazarlarına 17.30’dan sonra girmeleri ve birinci derece akrabalarının dışındaki kişilerin düğünlerine katılması ise yasaklandı.

Eskişehir: 65 yaş ve üzeri vatandaşların sabah 10.00 ile 20.00 saatleri arasında sokağa çıkabilmesi kararlaştırıldı. Bu sebeple 20 Eylül itibarıyla 65 yaş ve üzeri vatandaşların serbest kartları 10.00-17.00 ve 19.00-20.00 saatleri arasında kullanıma açık, bu saat aralıkları dışında ise kullanıma kapalı olacağı açıklandı.

Yalova: 65 yaş ve üzeri vatandaşların sabah 09:00 ile akşam 21:00 saatleri dışında sokağa çıkmasını yasaklandı. (RA)

İndigo Dergisi https://www.gazeteruzgarli.com/il-il-yas-ve-etkinlik-kisitlamalari-tedbir-karari-alan-il-sayisi-32-oldu/


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

Sema Moritz’in hikayesi ve taş plak sesi

Sema Moritz, Türkiye Müziğinde Taş plak sesli şarkıcı olarak kendine yer edinmiş, bir daha onun gibisi gelir mi acaba dedirten bir müzisyen. Nokta dergisine...

Dünden bugüne: Nuri Bilge Ceylan

 Dünyanın en prestijli ödüllerinden Altın Palmiye'yi son filmi "Kış Uykusu"yla kazanan Nuri Bilge Ceylan'ı ne kadar tanıyoruz? Güldal Kızıldemir'in bu büyük yönetmenle 1997'de yaptığı...

Yaşar Kemal: Sevmek, Sevinmek, İyi Şeyler Üstüne

Siz ne derseniz deyin, ben bıktım. Nah burama geldi. Neredeyse öfkeden, çaresizlikten boğulacağım. Kendimi kandırmaya çalışıyorum. İyi olacak, iyi olacak! Başkalarını da kendimle birlikte...

Modern hayatlar, suni mutluluklar, senkronize yalnızlıklar

Yapmak isteyip de yapamayacağımız şeylerle doldu taştı dünya. İzlenecek tonla film, dizi, okunacak kitap, gidilecek, görülecek, gezilecek yerler ve ortalama 70 yıl ömür var...

Son haberler

Endonezya devlet başkanı: Covid-19 aşılarının ‘helal’ olup olmadığından emin olmalıyız

Dünyada en kalabalık Müslüman nüfusa sahip Endonezya’nın devlet başkanı Joko Widodo, halkın, aşıların ‘helal’ olup olmadıkları konusundaki endişelerini gerekçe göstererek, Covid-19 aşısının aceleye...

Kopenhag belediye başkanı cinsel taciz suçlamalarının ardından istifa etti

On yıldır Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın belediye başkanı olan ve aynı zamanda hükümetteki Sosyal Demokrat Parti’nin genel başkan yardımcılığı görevini yürüten Frank Jensen, iki...

Adele’in babası, kızının şarkısını söyleyen komşusunu şikâyet etti

Ünlü şarkıcı Adele’in babası Mark Evans, komşusunu, kızının şarkılarını çalıp söylemekten dolayı polise şikâyet etti. Adele hayranı olduğunu dile getiren komşu ise, “Şikâyet...

TL’ye Bloomberg desteği

TSİ 11:00’de, dolar/TL 7.89-90 arasında seyrederken, TCMB’nin fonlama maliyetini kademeli yükseltmesi kadar, Bloomberg haberleri ve TCMB’nin bu hafta PPK toplantısında kapsamlı bir faiz...

Reuters Anketi: TCMB’nin faizi 175 baz puan daha artırması bekleniyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nin bu hafta düzenleyeceği ekim ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini 175 baz puan artırması bekleniyor. Reuters anketine...