Ana SayfaKültür SanatSinemaIldikó Enyedi’den Tarık Aktaş’a...

Ildikó Enyedi’den Tarık Aktaş’a yönetmenler karantina hakkında üçer dakikalık kısa filmler çekiyor

Jia Zhangke, Ildikó Enyedi, Radu Jude, Tarık Aktaş gibi sinemacılar, Selanik Uluslararası Film Festivali’nin “Spaces” serisi için karantina hakkında üçer dakikalık kısa filmler çekiyor.

FilmLoverss’ın Screen Daily’den aktardığı habere göre, koronavirüs salgını nedeniyle dünya nüfusunun üçte birinin karantina altında yaşadığı bu dönemde dünyanın dört bir yanında setler durdurulurken, sinemacılar da evlerine kapanmak zorunda kaldı. Evinin bahçesinde duran erik ağacını yakından takip eden Apichatpong Weerasethakul gibi bazı sinemacılar bu süreci dinlenerek geçirirken, kızı için bir animasyon film üzerinde çalışan Michel Gondry gibi bazı isimler de karantina altında da olsa çalışmaya devam etmenin bir yolunu buldular.

Pek çok sinemacının planlarını rafa kaldırıp farklı meşgalelere yöneldiği bu dönemde, Selanik Uluslararası Film Festivali sinemacıların evlerinden çıkmadan kısa filmler çekeceği yeni bir proje başlattı. Fransız yazar Georges Perec’in “Species of Spaces” kitabından esinlenerek “Spaces” adı verilen bu yeni proje kapsamında, dünyanın dört bir yanından önemli sinemacılar karantina hakkında üçer dakikalık kısa filmler çekiyor.

Selanik Uluslararası Film Festivali’nin “Spaces” serisi için karantina altında kısa film çekecek bu sinemacıların başında; Çin sinemasının önemli isimlerinden Jia Zhangke, Macar sinemasının usta yönetmenlerinden Ildikó Enyedi ve Rumen Yeni Dalgası’nın önemli temsilcilerinden Radu Jude geliyor.

Proje kapsamında üç dakikalık bir kısa film çekecek sinemacılar arasında, geçtiğimiz yıl İstanbul Film Festivali’nde gösterilen “Nebula” ile adından söz ettiren Tarık Aktaş da yer alıyor.

Amerika’dan John C. Lynch, Hollanda’dan Nanouk Leopold, Kuzey Makedonya’dan Teona Mitevska, İspanya’dan Victor Moreno, Arjantin’den Mateo Bendesky, Kanada’da Yung Chang ve İsrail’den Rachel Leah Jones proje kapsamında üç dakikalık kısa filmler çekecek diğer sinemacılar arasında yer alıyor.

Bu üç dakikalık filmlerde sadece sinemacıların karantinada olduğu evler ve bu evdeki insanlar, hayvanlar yer alacak. Filmlerde kullanılan dış mekânlar, evlerinden balkonlarından, teraslarından ve bahçelerinden ibaret olacak.

“Spaces” projesi kapsamında Yunan sinemacıların çektiği sekiz kısa filmin bir araya getirildiği, serinin ilk çalışması aşağıda:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Gezi Parkı eylemlerinin 3. yılında hatıralarda kalan duvar yazıları!

Gezi Parkı eylemlerinin üçüncü yılında, eylemcilerin geride bıraktığı duvar yazıları bu gün...

13 fotoğrafla büyüleyici tarihi yerlere farklı açıdan bakmak

Gördüğümüzde büyülendiğimiz birçok tarihi yer vardır. Bununla birlikte bu tarihi yerlerin...

Tarihte iz bırakan 11 muhteşem kadın

Tarih içinde önemli bir yere sahip ama adını kimselerin bilmediği 11...

Cristiano Ronaldo ünsüz olsaydı

Cristiano Ronaldo gibi bir yıldız olup da sokakta dolaşmak, sevenlerinin ilgisi...

Tartışı-Yorum

İleri gitmek için “geriye doğru yoldaşlar”

Araştırma Görevlisi -/Can Irmak Özinanır- Tartışı-Yorum İngiltere’de radikal solcu milletvekili Jeremy Corbyn’in İşçi Partisi’nin liderliğine seçilmesi ezilenlere umut verdiği kadar, egemen sınıflarda bir korku da yarattı. İngiltere sağı Corbyn’i hedefine...

Yitik bir Ortadoğu manifestosu!

Kadir Yıldırım  Asırlardan 21,Bir sabah uyanıyorsun, ruhunun kara deliklerine çekiliyor insanlık.Bir akşam uyuyorsun, rüyalarında yıldız kırığı, yaralanmış, hüzünlü, yalnız… Halkın baharı, gökyüzü mavi, güneş sarı, toprak kan, bedel cehennem. İnanın insanlıktan...

Şiddete Davet

Rıza Yalçın Koçak Tamam, ölümün dondurucu ayazını buz kesme tehlikesine rağmen düşürmeyelim dilimizden. Kan kokusunun karşısına dikiverelim baharın buğusunu. Envai çeşit çiçekten, yağmuru çekiverince içine buram buram eden topraktan ilham...