İlyas Salman’dan açlık grevi açıklaması: O kahramanların ellerinden öpüyorum

0


Sanatçı İlyas Salman, açlık grevleri hakkında konuştu. Açlık grevindeki binlerce kişiye acımadığını söyleyen Salman, “O kahramanların ellerinden, gözlerinden öpüyorum. Ümit ederim sağlıklarına bir şey olmadan başarırlar” dedi.

ANF’den Rojda Oğuz’a konuşan sanatçı, PKK lideri Abdullah Öcalan üstündeki tecridin sonlandırılması talebiyle açlık grevine giren binlerce esir hakkında şu yorumda bulunmuş oldu:

“Haklı olarak bedenlerini açlığa yatırdılar, ben sonuna kadar destekliyorum. İlk fırsatta da gidip onları ziyaret edeceğim. Ümit aşılamak adına göreceğim onları. Ümit ederim sağlıklarına bir şey olmadan kazanımlarını sağlarlar. Şundan dolayı hak verilmez, alınır. Bugün AKP iktidarı Kürtlere ‘gelin uzlaşalım’ diyebilir. Hayır, hesaplaşmadan uzlaşma olmaz. Sen hangi istemle açlık grevine girdiyse onu karşılayacaksın ondan sonrasında ‘gelin uzlaşalım’ diyeceksin.”

Salman, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonrasında YSK’nin kararıyla mazbatası geri alınan ve 23 Haziran’da yenilenecek olan seçime hazırlanan Ekrem İmamoğlu’nun “sanatçı susmayacak” çağrısını da şu şekilde değerlendirdi:

“Avaz avaz ses çıkarmanın, haykırmanın zamanıdır. Kavganın zamanıdır. Kavga derken, yumruklu, silahlı dövüşten söz etmiyorum. Düşüncelerin açıkça duyuru edilmiş olduğu, muhalefetin özgürce ayağa kalktığı, gürlediği süre olmalı. Dünyada hiçbir şey gizlenen fikir kadar kirli kokamaz. Para bile saklandığında kirli kokar fakat fikir kadar fena değildir kokusu. Gizlenen düşüncenin hiç kimseye bir faydası yoktur. Mezara götürülen düşüncenin ya da bilginin hiç kimseye bir faydası yoktur. Devamlı açık ve net olmak zorundayız. Düşüncemizi ensemizin arkasına değil, masanın ortasına koymalıyız. Seçimler için de destek olacağız.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here