Ana SayfaHaberlerSağlıkİmamoğlu’ndan bir veri daha:...

İmamoğlu’ndan bir veri daha: Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı toplam vefat sayısına yakın ölüm sadece İstanbul’da var

Imamoglundan bir veri daha Saglik Bakanliginin acikladigi toplam vefat sayisina

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da Mart ayından 19 Kasım’a kadar bulaşıcı hastalıktan vefat eden kişi sayısının 10 bin 681 olduğunu söyledi. Sağlık Bakanlığı ise tüm Türkiye’de ölenlerin toplam sayısının dün itibariyle 11 bin 934 olduğunu açıklamıştı. İmamoğlu’nun verdiği sayılar, Bakanlık’ın veri sakladığı iddialarını tekrar gündeme getirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu bu sabah, Fox TV’de yayınlanan Çalar Saat programında İsmail Küçükkaya’nın konuğu oldu.

Ekrem İmamoğlu, geçen hafta yaptığı COVID-19 açıklamalarına devam etti. İmamoğlu, Türkiye için açıklanan günlük Covid-19 ölüm sayısından 50 kadar fazlasının İstanbul’da olduğunu söylemiş ve bu sözler tartışma yaratmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da bu sözler üzerine İmamoğlu’nu aramıştı. İmamoğlu bugün de salgının resmi olarak açıklandığı Mart ayından itibaren İstanbul’da “salgın hastalık” nedeniyle görülen toplam vefat sayısını açıkladı. Buna göre İstanbul’da Mart ayından bu yana 10 bin 681 kişi, salgın hastalık sebebiyle hayatını kaybetti. Bu sayının, Bakanlık verilerinin çok üstünde olduğu görüldü. İllere göre vefat sayısı bilinmemekle birlikte Bakanlık, tüm Türkiye’de COVID-19 nedeniyle vefat edenlerin sayısının dün itibariyle toplam 11 bin 934 olduğunu açıklamıştı.

Ekrem İmamoğlu’nun açıklamaları özetle şöyle:

Bilim Kurulu ‘salgın çok hızlı büyüyor, kapanma şart’ dedi. Çıktım açıkladım. Alınan tedbirlerden bir şey anladınız mı? Ben anlamadım. Kapanma yapmak zorundayız. Güçlü devlet zor zamanlarda milletinin yanında olan devlettir. Önce insanlarımızı yaşatacağız. 

HES uygulaması var. Vali, bakan haksız bulmuyor. Otobüslerde uygulama yapalım, hasta bilgisini verin sistemden iptal edelim, diye. Yok kişisel verileri paylaşmayız, diyorlar. Ben devletin parçasıyım. Otobüse bindikten bir gün sonra yollasam bilgiyi ne olur? İstanbul Valisine, müftümüzü çağrı yapıyorum, Cuma namazlarıyla ilgili tedbir alsınlar.”

Marttan Kasıma toplam vefat sayısı 10 bin 681

Vakaları açıkladığında bakanın kendisini arayarak “Ben tereddüt duyuyorum, insanlar hastanelerde yer bulmakta zorluk çekiyor” dediğini belirten İmamoğlu, “Bakın bizim verilerimize göre İstanbul’da 17 Kasım’daki toplam vefat sayısı 410. Aynı gün bulaşıcı hastalıktan vefat sayısı 164. 18 Kasım’da vefat sayısı 424, hastalık sayısı 167. Dün toplam vefat sayısı 441’e ulaştı bulaşıcı hastalıktan 180 kişi öldü. Bizim bulaşıcı hastalıktan 19 Kasım itibariyle ulaştığımız toplam sayı 10 bin 681” ifadelerini kullandı.

Ekonomideki sorunlarımızı hep beraber aşacağız

İmamoğlu, üç haftalık kapanma talep ettiğini vurgulayarak “Tam kapanma olmadığı sürece sınırlı tedbirler daha ciddi sorunlar doğurabilir. Milli bayram ve dini bayramın bir araya geldiği günlerde günlerce tatil yaptık, işletmelerimizi kapatmaya alışığız. İnsanlarımızı yaşatacağız, ekonomideki sorunlarımızı hep beraber aşacağız” diye konuştu.

Dünkü vefat sayısının İstanbul tarihinin en yüksek vefatı olduğunun altını çizen İmamoğlu, “Sağlık Bakanının bu sayı işine hararetle sarılmasına üzülüyorum, bunu yapmasın. Bizim verilerimizle yarışmayı bıraksın, 3 hafta kapanma yapsın. Biz minnet duyacağız kendisine” dedi.

İndigo Dergisi https://www.gazeteruzgarli.com/imamoglundan-bir-veri-daha-saglik-bakanliginin-acikladigi-toplam-vefat-sayisina-yakin-olum-sadece-istanbulda-var/

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

6 meyvenin ‘insan eli’ değmeden önceki ‘yabani’ hali

İnsanlık doğaya karşı verdiği "savaşta" görece üstünlük elde ettiğinden beri doğanın...

Suriyeli ressam Abdullah el Ömer’den ‘dünya liderleri mülteci olursa’

Suriyeli ressam Abdullah El Ömer, 7 yıldır iç savaşın devam ettiği...

Sanatçı Aydın Büyüktaş’tan bir istanbul parodisi: Flatland

Aydın Büyüktaş'ın "Flatland-Düzülke" adlı fotoğraf serisi, alışık olduğumuzun dışında bir İstanbul'un hikayesini...

Mekan ve insanın Bellek Kayması, 6-7 Eylül olayları, Kanlı 1 Mayıs, 12 Eylül

Sanatçı Fusun Turcan Elmasoğlu, "Bugün aynı yerden geçenler ise, tarihle olan...

Tartışı-Yorum

Rıza Yalçın Koçak yazdı: Olağanüstü zulüm

Rıza Yalçın Koçak Etrafımızdaki insanlar büyük bir şaşkınlıkla cevabı bir yanı ile çok basit bir yanıyla ise iler tutar yanı olmayan sorular soruyorlar. İşyerlerinden atılan arkadaşlarının masumiyetlerine iliklerine kadar inanıp ve ama ‘devletin de bir bildiği vardır’ fikriyatının serin sularında kol gezmeye devam ediyorlar. Hükümet ile ‘paralel’ devlet...

Zülfü Livaneli: Türkiye’de faşizmin klasik sacayağı kuruldu

Zülfü Livaneli, Diken'de yer alan "Türk Faşizminin niteliksel dönüşümü" başlıklı yazısında yaşanan son gelişmeleri ve devam eden savaşı yazdı. Tarihten beri Türkiye'de faşizmin klasik faşizmden farklı olduğunu belirten Livaneli, "Faşizmin klasik sacayağı kurulmuş durumda. Dinle milliyetçilik birleşti. El değiştiren sermaye de yanlarında. Dolayısıyla bu sefer, insan haklarını...

Kerbelâ’ya Giderken 1

Muharrem ayı içerisinde olduğumuz bu günler de Kerbelâ katliamını, ve bu katliama giden yolu konu almak istedim. Üç parçaya ayırdığım bu yazıda Ehlibeyte ve Ehlibeyt yoldaşlarına yapılan haksızlıkları kaleme almaya çalıştım. Bu konu hakkında yazarken Dr. İsmail Kaygusuz, Kerbelâ Olayı, kitabından oldukça faydalandım.Kerbelâ coğrafi olarak Irak sınırları...