İnfo Yatırım Günlük Forex Bülteni

0


Washington’da Amerikalı ve Çinli üst düzey yöneticilerin katıldığı müzakereler sonucunda daha geniş bir anlaşmaya zemin hazırlayacak kısmi bir anlaşmaya varıldı. Anlaşmanın içeriğinde Çin’in bazı tarımsal imtiyazları kabul edeceği, Amerika’nın ise bazı tarifelerde kolaylık sağlayacağı konuşuluyor. Bununla birlikte haftasonu gelen haber akışlarına göre Amerika, Çin’den ithal teknoloji ürünlerine getirmeyi planladığı tarife artışını erteleme kararı aldığını belirtti. Trump; 15 Ekim’de yürürlüğe girmesi planlanan Çin’den ithal edilen 250 milyar dolarlık ürün kalemine getirilecek gümrük vergisi artışını askıya aldığını duyurdu. Bununla birlikte Çin, Amerika’dan 40-50 milyar dolarlık tarım ürünü ithal edecek. Yaşanan gelişmeler şuanlık piyasalardaki gerginliği bir miktar azalttı.

EURUSD

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi geçtiğimiz Cuma günü İtalya’nın Milano kentinde bir etkinlikte konuşma gerçekleştirdi ve piyasalar bu konuşmayı takip etti. Bu konuşmasında Draghi; Euro bölgesindeki hükümetlerin ekonomilerini desteklemek için para musluklarını açmalarının AMB’nın faiz oranlarını daha erken zamanda artırmasına yardımcı olabileceğini belirtti. Ek olarak Draghi AMB’nın 20 milyar Euroluk yeni tahvil programını açıklaması ve mevduat faizini düşürmesine yönelik eleştiriler konusunda konuştu.

Draghi; Euro bölgesinde daha aktif bir maliye politikası, toplumun bazı kesimleri ve bazı aracı kurumlar üzerinde olumsuz etkileri olduğunu farkında oldukları politikalarının daha hızlı şekilde düzeltilmesinin mümkün hale getireceğini belirtti. Bununla birlikte geçtiğimiz hafta Cuma günü Almanya’dan gelen enflasyon verisi takip edildi. Gelen veriye göre Almanya’da Tüfe geçtiğimiz ay geçen yılın aynı ayına kıyasla %1.2 oranında arttı. Yıllık enflasyonun ise AMB’nın hedefinin oldukça altında gelmesi oldukça dikkat çekti. Gün içerisinde TSİ 12:00’da Euro bölgesinden gelecek olan Sanayi Üretimi verisi takip edilecek. Tüm bunlar ışığında EURUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.10533 – 1.11100 – 1.11580 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1.09987 – 1.09676 – 1.09047 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

USDTRY

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barışı ve huzuru getirmek için başlattığı Barış Pınarı Harekatı bugün 6. Gününde. Ve kuşkusuz piyasaların gündeminde de bu konu var ve gelen haber akışları TL üzerindeki volatiliteyi etkiliyor. Harekat ile birlikte her kesimden açıklamalar geliyor. Son olarak Cuma günü Ameirka Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in açıklamaları dikkat çekti. Mnuchin;ABD Başkanı Trump’ın kendilerine Türkiye’ye yönelik yaptırım getirme yatkisi tanıyan bir başkanlık kararnamesi imzalayacağını fakat yaptırımların şuanda uygulanmayacağını belirtti. Bununla birlikte geçtiğimiz haftanın son işlem gününde yurtiçinden gelen cari denge takip edildi. Buna göre Türkiye’nin cari işlemler hesabı Ağustos ayında 2.6 milyar dolarlık fazla verdi.

Piyasalardaki beklenti 2.85 milyar dolarlık fazla verilmesi yönündeydi. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.90420 – 5.94022 – 5.98946 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.85010 – 5.79870 – 5.75700 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

ALTIN

Altın fiyatlarında gündem kuşkusuz son zamanlarda gelişmeler gösteren ticaret savaşlarıydı. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen ticaret müzakerelerinde kısmı anlaşmanın gerçekleşmesi ve iki kanattan da olumlu adımlar atılması piyasalardaki alevi bir miktar azalttı ve rahatlama oluşturdu. Ek olarak Amerika 15 Ekim’de yürürlüğe sokmayı düşündüğü Çin’den ithal edilen ürünlere yönelik ek vergiyi askıya aldı. Çin ise Amerika’dan 40-50 milyar dolarlık tarım ürünü ithal edecek. Tüm bu gelişmeler ile birlikte piyasalardaki risk isteği arttı ve güvenli limanlara talep bir miktar azaldı. Bu konu hakkında gelebilecek olan haber akışları yakından takip edilecek. Ek olarak Amerika’dan gelecek olan ekonomik veriler izlenecek. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1491.72 – 1500.16 – 1509.97 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1475.18 – 1460.92 – 1449.67 seviyeleri ise destek noktaları olarak test
edilebilir.

PETROL

Geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan’da İran’a ait bir petrol tankerinde meydana gelen patlama piyasalarda bir miktar endişenin oluşmasına neden oldu. Ardından İran Milli Petrol Şirketi’nden bu patlamaların roket saldırısı sonucu olabileceği açıklaması geldi. Bu olay ile birlikte piyasalarda arza yönelik endişeler olabileceği beklentileri oluştu. Ek olarak yaşanabilecek olumsuzluklar ile birlikte petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşti. Petrol tankerlerine daha öncede saldırılar olmuş ve bu saldırılar ile birlikte petrol fiyatlarında sert hareketlenmeler oluşmuştu. Bu sebeple yaşanan gelişmeler Orta Doğu’da gerilimin artabileceğine yönelik endişeleri oluşturdu. Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak incelediğimizde 61.31 – 62.70 – 63.77 seviyeleri direnç noktaları olarak; 59.00 – 57.32 – 56.09 seviyeleri ise destek noktaları olarak test edilebilir.

NATGAS

Natgasta fiyatlar son zamanlar aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiriyor ve dikkatleri üzerine çekiyor. Geçtiğimiz hafta piyasalar Ameirka’dan gelen doğal gaz stoklarını takip etti. Gelen veriye göre Amerika’da stoklar 98B olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise 97B seviyelerindeydi. Piyasalardaki beklentilerin bir miktar üzerinde gelen veri fiyatlarda sert hareketlenmeler oluşmasına neden olmadı.

Bununla birlikte geçtiğimiz hafta Cuma günü fiyatlarda bir miktar toparlanma gerçekleşti. Ek olarak Orta Doğu’da yaşanan gelişmeler takip ediliyor. Gerginliklerin artması fiyatlar üzerinde volatilite yaşatabilir. Natgası teknik olarak incelediğimizde 2.303 – 2.338 – 2.385 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2.231 – 2.182 – 2.124 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

 

İnfo Yatırım

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here