8.5 C
İstanbul
Perşembe, Şubat 25, 2021

İngiltere’nin yeni başbakanı Johnson Trump’tan daha mı beter?
[ad_1]

İngiliz Independent gazetesinin ödüllü yazarlarından Patrick Cockburn yeni lider Boris Johnson’a dair endişelerini dile getirdiği köşe yazısında Johnson’ın Trump’tan daha tehlikeli olmasından endişe ettiğini belirtiyor.

Cockburn yazısında Johnson ve Trump arasında şöyle bir karşılaştırmada bulunuyor “Johnson destekçileri, havai ve uydurma kampanya söylemlerinin ciddiye alınmaması gerektiğinden bahisle, göreve geldiğinde daha ılımlı bir yaklaşım benimseyeceğini ima ediyorlar. Buna güvenecek değilim: Washington’daki birçokları da aynısını Trump için söylemişti, Beyaz Saray’a geldiğinde aklı başında hareket edeceğini iddia ediyorlardı. Yorumcular şunu unutuyor, iktidarı yabancıları ve azınlıkları şeytanlaştırarak, rakiplerini ihanetle suçlayarak elde ettiğine inanan liderler, bu kazandıran formülden vazgeçmek için bir neden görmez.

Aksine Trump, beyaz olmayan Amerikalı siyasetçilere saldırılarını Amerikalı olmayan ve Amerika’dan nefret eden, ülkeyi terk etmesi gereken kişiler diye nitelendirerek ikiye katladı Trump’ın hedef aldığı 4 Kongre üyesi kadından biri olan İlham Ömer’i hedef göstererek, takipçilerini Kuzey Carolina’daki bir mitingde nefret dolu tezahüratlara teşvik etmesi, ırkçı nefreti sömürmekte hiçbir sınıra sahip olmadığını gösteriyor.
Trump’ın konuşmasından birkaç gün sonra, Canning Town’daki bir platformda Johnson, Man Adası’ndan bir ringa balığı tütsücüsünün aşırı AB düzenlemeleriyle boğulan işletmesine dair küçük bir öyküyü dinleyicilerine anlatıyordu. Bu, Johnson’ın 1989 ila 1994 yıllarında The Daily Telegraph’ta Brüksel merkezli bir muhabir olarak başladığı kariyeri kanalıyla icat edilmiş, dikkat çekici türden bir öyküydü. Sonra, şimdi olduğu üzere, AB’yi İngiltere’nin parasını sömüren bürokratik bir canavar olarak betimleyen öykülerinin sahteliği ifşa oldu. Ancak bu öyküler yeni liderlerini seçecek olan Muhafazakar Parti üyesi gibi okurların ön yargılarıyla -arzu edildiği gibi- o kadar itinayla harmanlanmıştı ki, ifşalar çok az başarılı oldu.

Trump’ın Kuzey Carolina’daki zehirli demagojisi hakiki inananlarını topladığı gibi, aynı zamanda karşıt bir tepki de yarattı. Buna karşılık, Johnson’ın ringa balığı hikayesi, acımasız ama hoşgörülü bir şekilde ele alındı, biraz şakaya vuruldu, bir kez daha “Boris’in biraz oyun kartı gibi” olduğunu, çok fazla ciddiye alınmaması gerektiğini gösterdi.

Johnson’ın yaklaşımının daha sinsi olması nedeniyle Trump’ın yaklaşımından daha tehlikeli olup olmadığından kuşkuluyum.”[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,256BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler