Ana SayfaHaberlerDünyadanİnşaat İşçileri "inşa ve...

İnşaat İşçileri “inşa ve dayanışma” için Kobani’nin yolunu tuttu

IŞİD’in harap ettiği Kobane’nin yeniden inşası için inşaat işçileri kolları sıvadı. Kobane’ye yola çıkan 5 kişilik ekip öncelikle ne yapılabilir diye araştırmalarda bulunacak.

Diken’den Pelin Daş’a konuşan İnşaat İşçileri Sendikası Genel Başkanı Adnan Akyol, Kobane’de IŞİD’e karşı halkın dişini tırnağına takarak mücadele etmesi, sosyal medyaya yansıyan Kobane’nin harabeye dönmüş görüntüleri bizi çok etkiledi. Mikrofonlara güzel konuşmakla hiçbir şeyin düzelmeyeceği, işin fiiliyata dökülmesi için örnek olacak bir şey yaparak Kobane’de çalışma üzerinde fikir birliğine vardık.” dedi. İlk ekip, terör örgütü IŞİD’in saldırılarıyla büyük bölümü kullanılamaz hale gelen kentte birkaç gün kalarak öncelikli olarak neler yapılabileceğini araştıracak.

İnşaat İşçileri Sendikası Genel Başkanı Adnan Akyol yolculuk öncesinde Diken’e konuştuğu röportaj.

insaatiscilerimustafaadnanakyol

Savaş nedeniyle zarar gören bir kente üyeleriyle çalışmaya gitme kararı alan Türkiye’de, belki dünyada da ilk sendikasınız. Alışılmışın dışında bu kararı neden aldınız?

Kobane’de IŞİD’e karşı halkın dişini tırnağına takarak mücadele etmesi, sosyal medyaya yansıyan Kobane’nin harabeye dönmüş görüntüleri bizi çok etkiledi. Yönetim toplantısında bu konuyu uzun uzun tartıştık. Mikrofonlara güzel konuşmakla hiçbir şeyin düzelmeyeceği, işin fiiliyata dökülmesi için örnek olacak bir şey yaparak Kobane’de çalışma üzerinde fikir birliğine vardık.

Bize üye işçilerin yarısı Türk kökenli, işçiler arasında da halkların kardeşliğine köprü kurulmasına katkı sağlamak amacıyla Kobane’ye Türk kökenli işçilerle gidip kentin yeniden inşasında görev alma kararı aldık. Bu kararı da hemen uygulamaya geçirmek için hiç beklemeden çalışmalara başladık.

İşçilerin Türk kökenli olduğunu söylediniz. Olumsuz bir tepki oluşmadı mı Kobane’ye gitmek istemenize?

Türklerin yarısı duyarlı yaklaştı. Görev almak istediler. Şantiyelerde Kürt işçilerle Türk işçiler arasında fark yok. Aynı yerlerde yatıyor, aynı işleri yapıyor, aynı yemeği yiyorlar. Bu eylemimizle Türk ve Kürt işçiler arasındaki kopan bağların da yeniden kurulmasını amaçlamaktayız.

Birçok sendika üye kaybedeceği korkusuyla bu konularda söz söylemekten kaçınıyor.  Biz de üye kaybedebiliriz. Bunu göze aldık. Yeni bir sendikayız, ama hızla gelişiyoruz, bu konuda da tavrımız net. Bize üye olan bütün işçilerin enternasyonal sınıf dayanışması fikrini benimsemeleri lazım…

HDP’yle birlikte mi geliştirdiniz bu çalışmayı?

Hayır. Kobane’nin yeniden inşasında görev alma fikri İnşaat-İş Sendikası’nın kendi başına aldığı bir karardır. Tabii Kobane’deki yerel yönetimle diyalog kurulması, koordinasyon sağlaması için HDP’yle iletişime geçtik. Bu konuda kendilerinden destek alıyoruz.

Bugün beş kişi yola çıkıyorsunuz. Ne yapacaksınız orada?

insaat iscileri sb

Öncelikli ihtiyaçlar ve bizim neler yapabileceğimiz konusunda Kobane yönetimiyle görüşmelerde bulunacağız. Birkaç gün kentte kalarak planlamalarımızı yapacağız. İstanbul’a döndükten sonra planlara son şeklini verip ona göre çalışmalara başlayacağız.

İlk olarak ne inşaa edeceksiniz Kobane’de? 

Onlar söyleyecek, biz de yapmaya çalışacağız. Ancak arkadaşlarımız arasında sağlık ocağı, çeşme yapalım fikrinde olanlar da var. Nihayetinde çalışmamız slogan atmanın ötesine geçip halkların kardeşliği, dünya işçilerinin birliği açısından sembolik bir anlam taşıyor. Bunu ölümsüzleştirmek için kalıcı şeyler yapılacak. Dünya sendikalarına da bu konuda çağrı yaptık. Henüz çağrımıza cevap gelmedi.

Şunu da belirteyim şimdi Kobane için yapıyoruz bunu ama, Filistin ve Afrika’da savaş nedeniyle evleri yıkılan insanların da evlerini gücümüz olsa yapmak isterdik.

Fotoğraf: Bülent Kılıç
Fotoğraf: Bülent Kılıç

Siz kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Biz dünün ve yarının sendikacılık anlayışını temsil ediyoruz (Gülüyor). Sokak hareketi sendikacılığı yapıyoruz. Sendikal mücadele sırf ekonomik boyuta indirgenemez. Kürt meselesi de, Ortadoğu’daki karışıklıklar da,  Türkiye’de işçilerin yaşam koşumlarını etkilemekte… Bunu kimse inkar edemez. Dolayısıyla biz işçilerin örgütlü gücüysek bizi de ilgilendirmekte.

PELİN DAŞ

pelind1992@gmail.com

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Efsane Yönetmen ‘Stanley Kubrick’ten New York fotoğrafları!

Tüm zamanların en büyük film yönetmenlerinden biri olarak tarihe geçen Stanley...

7 madde ile Film seçiminde IMDb’den yararlanmak

İnternetin yaygınlaşmasıyla sinema severlerin sinema salonlarına veya DVD/VCD oynatıcılarına ihtiyacı kalmadan...

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ankara'da düğün fotoğrafçısı arayan ve düğün hazırlıkları yapan çiftlere, bu listemizde...

Eski batı tarihini yansıtan 18 karakalem çizimi

Batılı sanatçı Brenda Murpy fevkalade ayrıntılı çizimleriyle hayrete düşürüyor, çok güçlü...

Tartışı-Yorum

7 Haziran yapbozundaki Kılıçdaroğlu

Ben Türkiye'de ana muhalefet partisinin genel başkanı olsaydım, şu an söylenenleri söylerdim. Kılıçdaroğlu'nu Kılıçdaroğlu yapan bir fark göremiyorum ne kadar arasamda bulamıyorum.     7 Haziran seçimlerine yaklaşırken her geçen gün durum...

Kerbelâ’ya Giderken Hz. Hüseyin

İmam Hüseyin, Hz. Ali ve Hz. Fatıma’nın ikinci oğludur. Hicretin dördüncü yılı Şaban ayının üçüncü günü Medine’de dünyaya geldi. Künyesi Ebu Abdullah’tır; lakapları ise Raşid, Tayyib, Vefî, Zekî, Mübarek,...

Halkın vicdanı; “Gelemem” diyorsun, peki sen bizdeki “öf öf” ü duyuyor musun?

Ne desek, ne etsek, nasıl yapsak bilemiyoruz… Az şey mi yaşadık? Yok, bir şeyler anlatabilmek için yeterli yaşadıklarımız. Çok şey mi yaşadık? Yok, bir şeyler yapabilmek için çok şey...