Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

İnsan hakları dersi kalkıyor, Kuran-ı Kerim 6 saate çıkacak!

Eğitim, Tüm Haberler, Yaşam 3 Aralık, 14:52'de eklendi

Karma Eğitim Projesi’ni kaldırmak için ‘gizlice’ toplanan 19. Milli Eğitim Şûrası’nda, lise eğitimi tartışmaya açıldı. Gündemde Kuran-ı Kerim ders saatinin altıya çıkartılması, insan hakları dersinin kaldırılması ve liselerin birleştirilmesi gibi konular ele alınıyor.

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı 19. Milli Eğitim Şûrası dün başladı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), seçmeli derslerde yoğunlaştırılmış program uygulamaya hazırlanıyor. Hürriyet’ten Gamze Kolcu’nun haberine göre bakanlığın önerileri arasında bazı derslerin birleştirilmesi, genel ortaöğretim kurumlarının tek bir okul türü adı altında birleştirilmesi ve hazırlık sınıfı uygulamasının sona ermesi de bulunuyor. MEB’in 222 sayfalık raporunda göze çarpan bazı öneriler şöyle:

Dini dersler 6’ya çıkarılacak

Bütün derslerin öğretim programları gözden geçirilerek sadeleştirilecek. İçerik, zenginleştirilerek öğretilecek. Seçmeli derslerde yoğunlaştırılmış program uygulanacak. Haftada ikişer saat seçilebilen Kuran-ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinden birinin haftada altı saate çıkarılması var. Seçmeli derslerin saatlerinin düzenlenmesindeki inisiyatif okul müdürlerine bırakılacak. Müdürlere tanınan söz konusu inisiyatifle, tüm okullarda uygulanan standart bir haftalık ders saati çizelgesi yerine okuldan okula değişen esnek çizelge modeli benimsenecek.

İnsan hakları dersi kaldırılacak

4. sınıfta verilen İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi dersi kalkacak, içerikleri Sosyal Bilgiler dersinde verilecek. Rehberlik ve Kariyer Planlama dersi haftalık ders çizelgesinden kaldırılacak, rehberlik hizmetleriyle ilgili çalışmalar serbest etkinlikler kapsamında ele alınacak.

Ders saatleri azaltılacak

MEB, haftalık ders saati çizelgesini sadeleştirecek. Bazı dersler birleştirilecek. Tüm derslerin yıllık olarak verilmesi uygulamasından vazgeçilecek. Bazı dersler dönemlik olarak uygulanacak, bazı dersler ise bir dönemden çok daha kısa sürede yoğunlaştırılmış program olarak verilmesi sağlanacak.

Beden eğitimi dersinin adı değişecek

İlkokulda verilen Oyun ve Fizikî Etkinlikler dersi ile ortaokulda verilen Beden Eğitimi ve Spor dersinin ismi Beden Eğitimi ve Oyun olarak değiştirilecek. İlkokul ve ortaokullardaki serbest etkinlikler için bir uygulama kılavuzu hazırlanacak.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.