15.7 C
İstanbul
Pazar, Kasım 28, 2021

İnsanlık ayıbı: Macaristan sığınma talebi reddedilenlere yemek vermiyor

[ad_1]

İnsan hakları savunucusu organizasyon Macaristan Helsinki Komitesi, Macar yetkililerin, ülkenin Sırbistan’la sınırındaki transit bölgede tutulan ve sığınma talepleri reddedilen göçmenlere yiyecek vermediğini deklare etti.

Fotoğraf: Reuters

Guardian’daki habere bakılırsa göçmenlere hukuki destek veren komitenin açıklamasında, “21’inci yüzyıl Avrupası’nda insanları aç bırakmak açık bir insan hakkı ihlalidir. Bu gayrı insani bir tutum hatta işkencedir” dendi. Açıklamada, Macar yetkililerin, 13 kişiye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi duruma müdahil olduktan sonrasında yiyecek verdiği vurgulanırken, “Bazı göçmenlere beş gün yiyecek verilmediği oldu. Bunu dizgesel olarak yapıyorlar” ifadeleri kullanıldı.

Komitenin başkan yardımcısı, “İnsanları aç bırakınca geldikleri Sırbistan’a döneceklerini düşünüyorlar” dedi.

2015’te Sırbistan sınırına tel örgü ördüren, göçmenlere destek veren kuruluşlarından vergi alan, göçmenleri çekince olarak gören aşırı sağcı Macaristan Başbakanı Victor Orban’ın sözcüsü Zoltan Kovacs ise komitenin eleştirilerine şu sözlerle cevap verdi: “Transit bölgelerdeki hepimiz yasal hakları her neyse ona haiz. Sadece, talepleri değerlendirilen ve reddedilenlere yiyecek verilmiyor. Ticari iş şeklinde düşünün. İş bitince meydana getirecek bir şey yok. Başvuruları reddedenler transit bölgeyi terk edip Sırbistan’a dönebilir.”

Geçen yıl verdiği bir röportajda, “Hiç kimseye parasız yiyecek yok” diyen Kovacs, “Bizlere öykü değil bu ülkeye hakikaten sığınmak zorunda olduklarının kantını arıyoruz” dedi.

Göçmenlere ayırdığı kota düşük olan Macaristan, geçen yıl Afganistan, Irak, Suriye’den kaçan 349 kişinin sığınma talebini kabul etti.[ad_2]

Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,076TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler