Institute of International Finance:  Fed’in güvercinliğine sevinelim yani?

0


Fed’in yılbaşından bu yana devamlı yumuşayan para politikası ve mesajları, piyasalarda değişik tepkilere yol açtı.  S&P500 ve petroldeki yukarı hareketin bir kısmını bu beklenmedik duruş değişikliğine bağlayabiliriz. Ek olarak, LIBOR,   fed funds futures şeklinde vadeli işlem piyasaları Fed’in artık parasal normalleşmeyi bitirdiği, hatta 2020 başlangıcında faiz indirimine başlayacağını fiyatlıyor.

Institute of International Finance’in  (IIF) “A Destabilizing Dovish Shift from the Fed” (Fed’den istikrarsızlığa davetiye çıkartacak bir tavır  değişikliği) başlıklı bilimsel nitelikli incelemesi   IMF bahar toplantılarında edinmiş olduğu izlenimlerden yararlanarak niye yeni politikanın hemen hemen GOP’a yaramadığını konu alıyor. İncelemede ek olarak ilerleyen aylarda ABD DİBS pazarında çalkantı yaratacak yorumlar da var.  Türkiye şeklinde dış fonlama ve bunun faizine kırılgan bir ülke için Fed’i yakından izlemek mühim.  Fed’in güvercin durşu bizim için de bir istikrarsızlık süreci başlatabilir mi?

IIF’e bakılırsa, Fed’in frene basması  ABD ekonomisi için kuşku götürmez olarak “iyi haber”. Fakat, ABD, AB ve Japonya üçlüsü (G-3) içinde en yüksek enflasyon ivmesine haiz.  Fed’in zımni olarak ekonomiye verdiği destek küresel enflasyon beklentilerini yükselterek AMB ve BoJ’in ekonomilerini canlandırma çabalarını sabote edebilir.

 

IMF toplantısına katılan bir oldukca yatırımcı Fed’in karar değiştirmesinde  Trump’ın parmağı olduğu görüşünü paylaştı. Eğer Fed’e dahi siyasal baskı tesir yapıyorsa, küresel istikrarın mühim bir payandası olan para politikasının öngörülebilirliği yıpranıyor. Bu durumda yalnız ABD değil GOP (Gelişmekte Olan Piyasalar, GOÜ = Ülkeler)  da negatif etkileniyor, bu sebeple risk primleri her yerde artıyor.

Nitekim, IIF’le görüşen bir oldukca uzman ve fon ABD getiri eğrisinin uzun ucunda risk primlerinin yükseldiği görüşünü ifade ettiler.

 

IIF, ayraca niye Fed’in ray değiştirmesinin GOÜ para birimlerini pozitif etkilemediğini, ya da doların kıymetini düşürmediğini de sordu. İşte bu aşamada mevzu Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor. Katılımcılar ABD’de enflasyonun kontrolden çıkması riskinin attığını vurgulayarak, orta vadede bu tehlikenin daha yüksek kur oynaklığı ve  ABD DİBS faizleri olarak tezahür edeceğini savundu.

 

IIF, bu nedenlerle, GOÜ’ye fon akımları mevzusunda piyasaya nazaran oldukca davranışlarında ölçülü. Rapor “Fed’in yeni duruşu dış finansmana bağımlı ekonomiler için tehlikeler arzedebilir. Dünya GOP için birazcık da riskli hale geldi” ifadeleri ile bitiyor.

 

Acaba Ankara IIF raporlarına abone mi?

 

ParaAnaliz’in emsalsiz haber ve yorumları için bizi Feysbuk’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here