İran ABD’nin Irak’taki üslerini vurdu; Trump’a göre ‘her şey yolunda’

0


İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD’nin Irak’taki üslerini onlarca füzeyle vurduğunu duyurdu. Pentagon, üslerine 12’den fazla balistik füzeyle saldırı düzenlendiğini bildirdi.

Fotoğraf: Reuters

İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü’nün komutanı tümgeneneral Kasım Süleymani geçen cuma Bağdat Havalimanı’na ABD’nin düzenlediği hava saldırısında öldürülmüştü.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman’ın yazılı açıklaması şöyle: “7 Ocak’ta ABD Doğu Yakası saatiyle akşam 5.30 sularında İran, Irak’taki ABD ve koalisyon kuvvetlerine bir düzineden fazla füzeyle saldırı düzenledi. Bu füzelerin İran’dan fırlatıldığı ve ABD ve koalisyon askerlerinin konuşlandırıldığı Ayn el Esad ve Erbil üslerini hedef aldığı açıktır. İlk hasarları değerlendirmeye çalışıyoruz.”

‘ABD yanıt verirse daha sert karşılık veririz’

İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun yazılı açıklamasında, ABD’nin saldırıya yanıt vermesi halinde İran tarafından ‘çok daha sert ve ezici’ karşılık verileceği uyarısında bulunuldu.

Bölgede ABD üslerine ev sahipliği yapan ülkelerin de uyarıldığı açıklamada, “Her durumda İran’a karşı düşmanca ve saldırganca eylemlerin kaynağı hedef alınacaktır. İşledikleri suçta siyonist rejimi de suçlu ABD rejiminden ayrı tutmuyoruz” ifadeleri kullanıldı. 

Açıklamada, ABD halkına ise bölgedeki askerlerini daha fazla zarar görmemeleri için ülkelerine çağırmaları tavsiye edildi. 

’80 ABD’li öldürüldü’

İran devlet televizyonu, saldırıda 80 ABD’linin öldürüldüğünü öne sürdü.

Üst düzey bir İran Devrim Muhafızları mensubuna dayandırılan haberde, Washington’ın misilleme yapması durumunda İran’ın menzilinde 100 hedef daha bulunduğu belirtildi.

Haberde, ABD helikopterlerinin ve askeri ekipmanlarının ‘ciddi şekilde zarar gördüğü’ de ifade edildi.

Trump: Her şey yolunda

ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter’dan şu açıklamayı yaptı: “Her şey yolunda! İran tarafından gönderilen füzeler Irak’taki iki askeri üssü vurdu. Şu anda yaralı ve hasar tespiti yapılıyor. Şu ana kadar iyi gidiyor! Dünyadaki açık ara en güçlü ve donanımlı orduya sahibiz! Yarın sabah bir açıklama yapacağım.”

Trump üssü ziyaret etmişti

Fotoğraf: NTV

Trump ve eşi Melanie Trump, 26 Aralık 2018’de, bugün İran’ın vurduğu Ayn el Esad hava üssüne giderek ABD askerlerine Noel ziyaretinde bulunmuştu.

Süleymani’nin cenaze töreninde izdiham: En az 56 ölü, 210’dan fazla yaralı

Süleymani öldürüldü, Google’da ‘askerlik yaşı’ araması zirve yaptı

Şiiliğin merkezi Kum kentinde ‘intikam bayrağı’ çekildi

Trump: Savaşı durdurmak için Süleymani’yi öldürdük; emri ben verdim

ABD, İran’ın ‘intikam’ına karşı Kuveyt’e 3 bin asker gönderiyor

İran güvenlik konseyi: ‘Çok büyük intikam’ alınacak

ABD, Bağdat’ta füze saldırısı düzenledi: İranlı komutan Süleymani öldürüldü

İran’dan ABD’ye: Bu maceraperestliğin sonuçlarından sorumlu olacakCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here