İran Cumhurbaşkanı: Nükleer Faaliyetlere Yeniden Başlıyoruz!

0


AA’nın haberine nazaran Ruhani “Taahhütlerimizin bir kısmını düşürüyoruz” dedi ve önceki koşullara dönüş için petrol ve bankacılık yaptırımlarının kaldırılmasını istedi.

İran Cumhurbaşkanı şu şekilde konuştu:

“Zenginleştirilmiş uranyum miktarımız 300 kilograma ulaştığında bunu iki ülkeye satıyorduk. Bugün bu eylemi durduruyoruz. Ağır su satmaya da son veriyoruz. Eğer önümüzdeki 60 gün içinde başta petrol satışımız ve bankacılık yaptırımlarının kaldırılması şeklinde ana çıkarlarımız sağlanırsa, önceki koşullara geri döneriz. Bu beklentimiz yerine getirilmediği takdirde uranyum zenginleştirme mevzusunda sınırlamamız olmayacaktır. Nükleer antak kalma temelinde uranyum zenginleştirme düzeyimiz 3,67 olarak belirlenmişti. Biz bunu da durdururuz ve artık her hangi bir sınırlamaya bağlı kalmayacağız. Bu durumda bile isteklerimiz karşılık bulmazsa, öteki karar ve eylemlerimizi uygulayacağız.”

“ANLAŞMA DIŞINA ÇIKMIYORUZ” DEDİ AMA…

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de, ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesine karşılık, “İran, nükleer antak kalma kapsamında gönüllü şekilde uyguladığı bazı taahhütleri yerine getirmemeyi çıkarlarına uygun görmüştür” açıklamasını yapmış oldu.

Resmi temaslarda bulunmak suretiyle geldiği Moskova’da izahat icra eden Zarif, ABD’nin anlaşmadan ayrılmasının üstünden bir yıl geçtiğini, bu sürede antak kalma taraflarının İran’ın çıkarlarını koruyacak adımları atamadığını belirtti. Avrupa Birliği ile internasyonal toplumun ABD’nin baskılarına karşı koyacak güçte olmadığını beyan etti.

Zarif, anlaşmanın 26. ve 36. maddelerinin İran’a bu hakkı verdiğini vurgulayarak, “Kısaca biz nükleer antak kalma haricinde değil, antak kalma kapsamında hareket ediyoruz” dedi.

İran cumhurbaşkanının anlaşmayı çiğnemiyoruz anlamına gelen bu sözlerine karşın başta ABD olmak suretiyle Batı bloku ülkelerinin bu durumda İran’a yönelik tutumlarını sertleştirmeleri ihtimaller içinde.

ABD’nin İran’la petrol ticaretinde muafiyet uygulamasını Türkiye için de kaldırması sonucu Türkiye artık İran’dan petrol alamıyor ve Türkiye alternatif kanallar bulma çabasında. ABD yaptırımları internasyonal petrol fiyatlarını da yükseltici rol oynayarak Türk dış tecim dengesini negatif etkiliyor.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here