İran içişleri bakanı protestocuları ‘uyardı’: Müdahalenin dozunu artırırız

0


Benzine en az yüzde 50 zam yapılacağının açıklanmasının ardından protesto eylemlerinin başladığı İran’da göstericiler ‘güvenlik güçlerinin daha ağır müdahale yöntemleri kullanabileceği, müdahalenin dozunun artırılabileceği’ dair uyarı yapıldı.

Fotoğraf: Reuters

Başkent Tahran başta olmak üzere, Ahvaz, Hürremşehr, Bircend, Meşhed, Sircan, Geçsaran, Bender Abbas, İsfahan, Şiraz, Tebriz ve Kirmanşah’taki protestolarda dört kişi öldü; yaralananlar oldu. Bazı protestocular sokakta polisle karşı karşıya gelirken, çok sayıda sürücü kontak kapatarak trafiği durdurma noktasına getirdi.

BBC’deki habere göre dün, devlet televizyonuna konuşan İran İçişleri Bakanı Abdülrıza Rahmani Fezli, “Bu yasadışı eylemler sürerse güvenlik güçlerinin müdahale ederek düzeni sağlamaktan başka çaresi kalmayacak” dedi. Fezli, ‘sınırlı sayıda insan’ diye nitelediği protestocuları ‘tehdit ve terör ortamı yaratmak’la suçladı.

Hamaney: İnsanların talepleri karşılanmalı

Ülkenin dini lideri Ali Hamaney ise “İnsanların talepleri karşılanmalı” dedi.

İran’ın Tahran merkezli haber ajansı Mehr’in haberine göre Hamaney şu ifadeleri kullandı: “Ben bu alanda uzman değilim, ancak yürütme, yargı ve yasama organı başkanlarının, uzmanların çalışmalarına dayanarak aldığı karar uygulanmalı.”

Hamaney, protestocuların kamu mallarını ateşe vermelerine ilişkin ise “Kamu mallarını ateşe vermek vatandaşların işi değil, fitnecilerin işi. İran düşmanları bu tür tahripler ile gerginliği destekliyor ve şu anda da bununla meşgul” dedi.

İran’da benzin zammı isyanı yayılıyor: Protestocular yolları kapattı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here