Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

İran petrolünü karaborsada satmaya mı çalışıyor?

Ekonomi 6 Mayıs, 21:24'de eklendi


Petrol Bakanlığı Müsteşarı Amir Hossein Zamaninia’nın devletin resmi haber kanallarına verdiği demeçlere gore İran, ABD’nin Tahran’ın gayri meşru bulunduğunu düşündüğü yaptırımlarını geçersiz kılarak, “gri pazarda” petrol satmak için tüm kaynaklarını harekete geçirdi.

İran’ın dünyanın önde gelen ülkeleri ile 2015’te yapmış olduğu nükleer anlaşmadan geçen yıl geri çekilen ABD, İran’dan petrol alıcılarına 1 Mayıs’a kadar alımları durdurmalarını yada aksi takdirde yaptırımlarla karşı karşıya kalmaya hazırlıklı olmaları yolunda uyarılarda bulunmuştu.

Gri pazarda petrol satıyoruz

İran ise, Tahran’ın balistik roket programını durdurmaya ve bölgesel güç oluşturmasına engel olmaya yönelik bu tip bir ABD politikasının uzantısı olan yaptırımlarına karşı petrol ihraç etmeye devam edeceğini açıklamıştı.

Devlet haber ajansı olan IRNA’ya verdiği demeçte  Zamaninia, “Ülkenin tüm kaynaklarını seferber ettik ve gri pazarda petrol satıyoruz.” derken, gri pazar hakkında hiçbir detay vermekten kaçındı. Sadece İran’ın bir süredir yaptırımlardan kaçınmak için hususi firmalar vasıtasıyla ve de ciddi indirimlerle petrol sattığı sık sık dile getirilen bir haber.

Zamaninia, “Nükleer antak kalma altında olduğumuz sürece günde 2 buçuk milyon varile çıkmayacağız.” derken, tam bir sayı vermekten de kaçındı ve sözlerine şöyleki devam etti: “Finansal ve ekonomik yönetimimiz hakkında ciddi kararlar almamız gerekecek ve hükümet bu mevzuda çalışıyor. Yaptığımız kesinlikle kaçakçılık değil. Bu, adil ya da meşru olarak görmediğimiz yaptırımlara karşı koymak.”Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.