İran: Uranyum üretimindeki kısıtlamalara artık uymuyoruz

0


İran Atom Enerjisi Kurumu, 2015 tarihindeki nükleer antak kalma kapsamındaki bazı taahhütlerin uygulanmasının durdurulduğunu deklare etti.

Kurumdan ISNA haber ajansına meydana getirilen açıklamada, ‘İran’ın artık zenginleştirilmiş uranyum ve ağır su üretirken herhangi bir kısıtlaması olmayacağı’ açıklandı.

2015’teki nükleer antak kalma kapsamında Tahran’ın 300 kilogram sınırıyla düşük zenginleştirilmiş uranyum üretmesine ve 130 ton civarında su sınırıyla ise ağır su üretmesine izin veriliyordu.

ABD’nin İran nükleer anlaşmasından tek yanlı olarak çekilmesinden bir yıl sonrasında, İran, geçen hafta nükleer antak kalma kapsamında uyguladığı ‘bazı taahhütleri’ yerine getirmeyi bırakacağı mevzusunda İngiltere, Fransa, Almanya, Çin ve Rusya’yı bilgilendirmişti.

İran’ın attığı bu adımlar nükleer anlaşmayı hemen hemen ihlal etmiyor. Sadece İran, ABD’nin anlaşmadan çekilmesinin arkasından, anlaşmada kalan öteki ülkeleri, 60 gün içinde İran ekonomisini ABD yaptırımlarından koruyamadığı takdirde, zenginleştirilmiş uranyum seviyesini artırmaya başlamış olacağı mevzusunda uyarmıştı.

Avrupa Birliği (AB) ile Almanya, Fransa ve İngiltere dışişleri bakanları, İran nükleer anlaşmasına halen bağlı bulunduğunu, sadece Tahran’ın ültimatomlarını kabul etmeyeceğini belirtmişti.

Fransa: Nükleer anlaşmayı ayakta tutmak istiyoruz fakat İran anlaşmaya uymalı

ABD, Ortadoğu’ya nükleer kapasiteli bombardıman uçakları gönderdiCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here