İran, uranyum üretimini dört kat artırdı

0


İran Atom Enerjisi Kurumu, zenginleştirilmiş uranyum üretimini dört kat artırdığını deklare etti.

İran Atom Enerjisi Sözcüsü Behruz Kemalvendi. Fotoğraf: DHA

İran Atom Enerjisi Sözcüsü Behruz Kemalvendi, İran’ın bugünden itibaren Natanz Nükleer Merkezi’nde yüzde 3.67 oranındaki uranyum zenginleştirme üretiminin dört kat arttırıldığını belirtti. Kemalvendi, böylece bir kaç hafta içinde İran’ın bu düzeydeki uranyum stokunun 300 kilogram sınırını aşacağını deklare etti.

2015 senesinde imzalanan İran Nükleer Anlaşması gereği, Tahran yönetimi, elinde 300 kilogram işlenmiş uranyum biriktiğinde bunu yurt dışına çıkarmakla yükümlü.

İran atom bombası üretme kapasitesini yok etmişti

İran’ın, Natanz ve Ford’daki nükleer tesislerinde uranyum zenginleştirme kapasitesi bulunuyor. 2015 nükleer anlaşmasına kadar, Fordo’da 15 yıl süresince uranyum zenginleştirme faaliyetine izin verilmezken, Natanz’daki tesislerde 10 yıl süresince uranyum zenginleştirme faaliyeti için lüzumlu olan ortalama 5 bin santrifüjün çalışmasına izin veriliyordu. 2015 öncesinde ise bu sayı 20 bin civarındaydı. Çalışmasına izin verilen santrifüjler, İran’ın en eski ve minimum verimli tesislerindendi.

2015 nükleer anlaşması sonrası İran, uranyum stoklarını tek taraflı olarak 15 senelik süre için yüzde 98 oranında düşürerek, 300 kilograma kadar azaltmıştı. Antak kalma öncesinde İran’ın elinde 10 atom bombası yapım edecek kadar uranyum bulunuyordu. Sadece 300 kilogramlık uranyum, nükleer bomba yapım etmeye yetmiyordu. 

2015 anlaşmasına gore İran ek olarak, kendisini uranyum zenginleştirme derecesini yüzde 3.67 civarında tutmakla yükümlü kılmıştı. Bu miktar, nükleer silahların üretilmesi için lüzumlu olan yüzde 90’lık zenginleştirme derecesinin oldukça altında kalıyordu.

İran, ağır su reaktörlerinden de atom bombası yapım edecek düzeydeydi. Sadece JCPOA anlaşması çerçevesinde Arak ağır su reaktöründe yapısal bir düzenlemeye gidilerek, bu reaktörde nükleer tabanca yapımına olanak verecek plütonyum üretilmesi olanaksız hale getirilmişti. Atom bombası üretiminde kullanılabilecek olan yanmış nükleer çubuklar ise İran dışına sevk ediliyordu. 2015 anlaşmasındaki yaptırımlara kadar 15 senedir İran’ın ağır su reaktörü inşa etmesine ya da ağır su fazlalarını toplamasına izin verilmiyordu.

İran nükleer faaliyetlerine yeniden başlayacağını duyurdu

ABD’den yeni engelleme: İran demir, çelik, bakır ve alüminyum satamayacak

Fransa: Nükleer anlaşmayı ayakta tutmak istiyoruz fakat İran anlaşmaya uymalı

ABD, Ortadoğu’ya nükleer kapasiteli bombardıman uçakları gönderdi

ABD’den İran’a yeni ‘nükleer’ yaptırımları

İran’ın ‘ön şart’u var: ABD nükleer anlaşmaya dönsünCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here