İran’da sokak müzisyenlerinin sosyal medya hesaplarına el kondu

0


İran’da minimum üç sokak müzisyeninin toplumsal medya hesapları, “kabahat içeren içerik” barındırdıkları nedeni öne sürülerek İranlı yetkililer tarafınca ele geçirildi.

Aso Kohzadi, Naghmeh Moradabadi ve Mehrdad Mehdi’nin Instagram hesaplarına, resmi olduğu kabul edilen bir duyuru yüklendi.

Duyuruda, “Saygıdeğer yargı makamının kararıyla bu web adresine, kabahat içeren içerik yayınladıkları için el kondu ve bu suça karışanlara karşı dava açılması olasılığına karşın hesap sahipleri kayıt altına alındı” denildi.

Duyurunun hesaplara yüklenmesinden kısa bir süre sonrasında, hesaplara erişilemedi.

Aynı duyuru, Kohzadi ve Mehdi’nin Telegram hesaplarına da yüklendi. Moradabadi’nin ise Telegram hesabının olmadığı tahmin ediliyor.

Üç sanatçının Instagram’da toplam 174 bin takip edeni bulunuyor.

Sanatçıların, toplumsal medya hesaplarında bireysel ve grup performans videoları var.

Kamusal alanda müzikle uğraşmaya soruşturma

Sanatçıların hesaplarına el konduğu iddiası, ilk olarak Tahran’da yaşayan fotomuhabir Arash Ashourinia tarafınca Twitter üstünden duyuruldu.

Haber, İranlı yetkililerin Negar Moazzam hakkında, İsfahan eyaletinde kamusal alanda bir grup turiste şarkı söylediği nedeni öne sürülerek soruşturma başlatıldığını açıklamasının bigün arkasından geldi. Bu gelişmenin arkasından Instagram hesabı kapatıldı.

1979’daki İran İslam Devrimi’nin arkasından ülkede aralarında müzik ve dans gösterilerinin de olduğu bir takım performans sıkı denetim altında tutuluyor.

Müzisyenlerin ve öteki sanatçıların kamusal alanda performans sergileyebilmeleri için izin almaları gerekiyor.

Pek oldukca müzisyen, bilhassa de şarkıları tv ve radyolarda yayımlanmayan hanım sanatçılar, dinleyicilerine toplumsal medya vesilesiyle ulaşıyor.

 

Kaynak: BBC Türkçe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here