Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

İranlı hackerlar iş başında

Dünyadan, Teknoloji, Tüm Haberler 5 Aralık, 13:18'de eklendi

ABD’nin önde gelen güvenlik firmalarından Cylance, Tahranlı hackerların birçok ülkeye siber saldırı düzenlediğini ortaya çıkardı. Son iki yıldır “Satır Operasyonu” kapsamında saldırıda bulunan hackerların, Türkiye dahil 16 ülkenin gizli bilgilerini içeren altyapılara sızdığını bildirildi.

 

İranlı hackerların ilk olarak 2012’de başladığı açıklanan söz konusu siber saldırıların aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ABD, İngiltere, Çin ve İsrail merkezli şirketleri de hedef aldığı belirtildi. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan raporda söz konusu saldırı, İran’ın nükleer programını sekteye uğratan Stuxnet virüsünün intikamı olarak nitelendiriliyor. Açıklanan rapora göre, İranlı bilgisayar korsanları son yıllarda bu alandaki kapasitesini gözle görülür bir biçimde artırdı. Rapora göre, İran merkezli siber saldırılar hükümet birimlerini, askeri, enerji, telekominikasyon ve ulaşım alanında hizmet veren firmaları hedef aldı. Cylance’ın yayınladığı 86 sayfalık raporda hacker’ların domain’lerinin İran’da bulunduğu ve buna benzer başka delillerden dolayı siber saldırının İran merkezli olduğunun kesin olduğu bilgisine yer verildi.

Fiziksel saldırı için kullanılabilir
2012’den beri süren “Satır Operasyonu”nda; bahsi geçen ülkelerin hükümet kurumları ve kritik önemdeki altyapı şirketlerinin bilgi ağına sızıldı. Büyük kısmı Tahran’da, geri kalanları Hollanda, Kanada ve İngiltere’de yerleşik bilgisayar korsanları ‘yüksek derecede hassas bilgileri’ aldılar. Cylance, hacker operasyonun siber güvenliği küresel derecede tehlikeye attığını belirterek toplanan bilgilerin ileride ‘fiziksel zarar’ vermede bile kullanılabileceğini öne sürdü. Askeri şirketlerin yanısıra enerji, petrol, gaz, ulaşım, havayolları, hastaneler, teknoloji, eğitim ve uzay endüstrileri gibi alanlar da hackerların hedefinde yer aldı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.