-4.1 C
İstanbul
Çarşamba, Ocak 20, 2021

Irkçılık karşıtı ‘otobüs boykotu’nun öncüsü Rosa Parks’ın Barbie bebeği yapıldı

Ünlü oyuncak markası Mattel, Barbie’nin ‘İlham Veren Kadınlar’ koleksiyonu kapsamında ABD tarihinde ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı verilen mücadelenin sembol isimlerinden Rosa Parks’ın bebeğini üretti. 

Rosa Parks bebeği, 1950’li yılların kıyafetlerini taşıyor.


​Mattel ayrıca, uzaya giden ilk ABD’li kadın astronot Sally Ride, NASA matematikçisi Katherine Johnson, Atlas Okyanusu’nu uçakla tek başına geçen ilk kadın pilot Amelia Earhart ve Meksikalı ünlü ressam Frida Kahlo’nun da bebeklerini ürettiğini duyurdu.

Rosa Parks ve ‘otobüs boykotu’

ABD’de 1900 yılından itibaren uygulanan yasaya göre otobüslerin ilk sıraları beyazlara, son sıralar siyahlara ayrılmıştı.

Ayakta kalan beyaz olduğunda, siyahlar arkada yer yoksa ayakta durmak, ayakta duracak yer yoksa da otobüsten inmek zorundaydı.

1 Aralık 1955 günü Rosa Parks işte bu yasaya uymadı ve otobüs şoförünün polisi çağırması sonrası tutuklandı.

Bu tutuklama, Kadınların Politik Konseyi’nin (WPC) başı çektiği ve o sırada 26 yaşında olan Martin Luther King’in organize ettiği otobüs boykotu eylemlerine sebep oldu.

Olaydan sonraki bir yıldan daha uzun bir süre boyunca siyahlar otobüslere binmedi ve her yere yürüyerek, bisiklet ya da taksi kullanarak gidip geldi.

Bu süre boyunca otobüsler ciddi boyutlarda zarara uğradı ve bir yıl sonra ABD Federal Mahkemesi, otobüslerdeki bu uygulamayı yasakladı.

Parks başlattığı eylemler ve insan haklarına katkısı nedeniyle 1999’da ABD’deki en yüksek sivil ödüllerden Kongre Altın Madalyası’na hak kazandı.


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,302BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler