İş Bankası Piyasa Günlüğü -Fed politika faizini değiştirmedi

0


ABD Merkez Bankası (Fed) dün sona eren Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında fonlama faizini değiştirmeyerek %1,50 – %1,75 aralığında bıraktı. Fed Başkanı Powell toplantı sonrası yaptığı açıklamada, ekonomideki ılımlı büyümenin sürmesini beklediklerini ve faiz oranlarının mevcut seviyesinin büyümeyi destekler nitelikte olduğunu söyledi.

ABD ekonomisinde harcamaların ve işgücü piyasasının güçlü bir görünüme sahip olduğunu ifade eden Powell, yatırımlar ile ihracatın ise görece zayıf seyrettiğini belirtti. ABD ekonomisine yönelik büyüme tahminini 2019 yılı için %2,2 ve 2020 yılı için %2 seviyesinde tutan Fed’in medyan politika faiz tahmini 2020 yılı için %1,9’dan %1,6’ya indi. PCE enflasyon beklentileri ise 2019-21 dönemi için sırasıyla %1,5, %1,9 ve %2,0 olarak korundu.

ABD’de tüketici fiyatları Kasım’da aylık bazda %0,3 ile beklentilerin hafif üzerinde arttı. Böylece yıllık enflasyon Ekim ayında bulunduğu %1,8 seviyesinden, son bir yılın en yüksek düzeyi olan %2,1’e çıktı. Öte yandan, çekirdek enflasyon göstergeleri bu dönemde herhangi bir değişim göstermedi. Fed toplantısına odaklanan küresel piyasalarda dün olumlu bir seyir izlendi. ABD ve Avrupa
borsaları günü yükselişlerle kapatırken, Çin hariç Asya borsaları da güne alımlarla başladı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), 2020 yılına ilişkin petrol fiyatı tahminlerini yukarı yönlü revize etti. Aralık 2019 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporu’nda yer alan bilgilere göre, gelecek yıl Brent türü petrolün ortalama varil fiyatının 60,5 USD olacağını öngörülürken, Batı Teksas (WTI) petrolü için fiyat tahmini 55 USD/varil olarak belirlendi. Raporda, geçen hafta OPEC tarafından alınan, petrol üretiminin günlük 500 bin varil azaltılması kararının fiyatları yukarı çekeceği ifade edildi.

Yurt içinde açıklanan verilere göre, cari denge Ekim’de yıllık bazda %41 oranında azalarak 1,55 milyar USD fazla verdi. Böylece, Eylül’de 5,4 milyar USD ile tarihi yüksek seviyeye çıkan 12 aylık cari fazla Ekim’de 4,3 milyar USD düzeyine indi. Bu gelişmede, ekonomik aktivitedeki ılımlı toparlanma paralelinde genişleyen dış ticaret açığı ve seyahat gelirlerinde kaydedilen mevsimsel düşüş etkili oldu.

Dün yurt içi piyasalarda sakin bir seyir izlendi. BIST-100 endeksi kapanışta sınırlı gerilerken, TL dolar ve euro karşısında bir miktar değer kaybetti. 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise 7 baz puan gerileyerek günü %12 seviyesinde tamamladı. Bugün küresel piyasalarda Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı ile Euro Alanı Ekim ayı sanayi üretimi verileri öne çıkıyor. Ayrıca, Brexit sürecinin geleceğini belirlemede önemli rol oynaması beklenen İngiltere genel seçimlerinin yakından izlenmesi bekleniyor. Yurt içi piyasaların odağında ise TCMB’nin faiz indirimine gitmesi beklenen yılın son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı yer alıyor.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Türkiye İş Bankası A.Ş.
İktisadi Araştırmalar BölümüCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here