14 C
İstanbul
Perşembe, Mayıs 13, 2021
spot_img

İş Yatırım: Eurobond ve CDS’ler ralli yeniden başladı
[ad_1]

 

Hafta genelinde FOMC toplantısı, ABD’de destek paketi ve Brexit’e dair görüşmelere odaklanan piyasalarda hava iyimser yönde olarak, varlık fiyatlarını daha çok pozitif etkiledi. Fed’in beklenti dahilinde varlık alımlarında vadeyi uzatmaması ve mevcut alım hızını koruyacağını belirtmesi risk algısını desteklerken, bir yandan da USD endeksinin kritik 90 seviyesini aşağı kırması TL’yi de pozitif etkileyerek, Türk hazine eurotahvillerinde getirilerin daralmasına destek oldu.

Türk hazine eurotahvilleri, USD’nin zayıf seyrinin yanı sıra, TCMB’nin sıkı duruşu koruyacağı ve normalleşme adımlarını sürdüreceğini açıklaması ile de alım gördü. Getiri eğrisi genelinde 30-50 baz puan arası daralma kaydedilirken, yakın vade kıymetlerde performans, orta ve uzun vadeye göre oldukça kuvvetli oldu. Son ihraç olan beş yıl vadeli kıymet 4,60% getiri seviyesine kadar daralırken, Kasım ayında ihracı gerçekleşen on yıl vadeli kıymet 35 baz puanlık daralma sonrası 5,55% bölgesine çekildi. Uzun vade ise, bir süredir olduğu gibi, hareketi geriden takip ederek 6,30% getiri ile işlem gördü.

 

Geçtiğimiz Cuma 400 baz puana yükselen ülke risk primi de 350 seviyesinin hemen altında gerileyerek kuvvetli bir performans sergiledi. Şirket kıymetlerinde hacimler zayıf kalmaya devam ederken, hazine kıymetlerine göre daha alımlar daha yavaş oldu. Lokal tarafta son dönem oldukça azalan şirket talebi bu hafta genelinde de benzer şekilde devam ederken, yabancı alımları daha çok uzun vade sermaye benzeri kıymetlere yöneldi. Kısa vadede yüksek getiri sunan sermaye benzeri kıymetlerde de likidite oldukça zayıf kalırken, talep daha çok bireysel veya yabancı yatırımcı kaynaklı oldu.

ABD hazine tahvillerinde hareketlilik, destek paketi, artan vaka sayıları, Fed toplantısı ve Brexit gibi, birden fazla etki yaratacak gelişmeye rağmen, zayıf kalmayı sürdürüyor. On yıl vadeli kıymet hafta genelinde 6-7 baz puanlık bantta işlem görürken, yine hafta genelinde hakim olan iyimserliğe rağmen, Fed öncesi ve sonrasında test edilen 0,95% seviyesini yukarı yönlü kırmayı başaramadı.

Destek paketinde artan uzlaşı beklentileri ve son verilerde biraz daha negatif tarafta olan ekonomik verilere karşılık, büyümeye dair beklentiler ile tahvil getiri makası açılmayı sürdürdü, 2-10 yıl getiri farkı yukarı momentumu koruyarak 80 baz puanın üzerine çıktı. Almanya’da artan vakalar, tekrar uygulanmaya başlanan kısıtlamalar ve ECB’ye dair beklentiler sonrası oluşan getirilerde daralma tahminlerinin aksine, on yıl vadede geçtiğimiz Cuma’ya göre sekiz baz puanlık genişleme sonrası kıymet -0,56% bölgesinde işlem görüyor.

 

 

FÖŞ: 2021 Dünya Ekonomisi: PollyAnna’yla Kabusların Freddie’si arasında bir yerde

 

Gelişmekte Olan Piyasalar: 2021’de düze çıkacak mı?

 

Bitcoin rekor kırdı

 

Bloomberg’ten dikkat çeken TL analizi

 

 

 

 

The post İş Yatırım: Eurobond ve CDS’ler ralli yeniden başladı appeared first on ParaAnaliz.

[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,188BeğenenlerBeğen
1,091TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler