İşçiler toprağa verildi!

0

Mecidiyeköy’de, Ali Sami Yen Stadı’nın arazisine yapılan gökdelen inşaatında, asansörün düşmesi sonucu hayatını kaybeden 10 işçi memleketlerinde toprağa verildi.

 

Mecidiyeköy’deki asansör faciasında ölen Tahir Kara, Hıdır Ali Genç, İsmail Sarıtaş, Bilal Bal, Cengiz Tatoğlu, Murat Usta, Menderes Meşe, Vahdet Biçer, Ferdi Kara ve Cengiz Bilgi için memleketlerinde cenaze törenleri yapıldı.

Zonguldak’ta toprağa verilen Cengiz Tatoğlu’nun babası emekli madenci 56 yaşındaki Selim Tatoğlu, cenazenin ardından taziyeleri kabul etti. Selim Tatoğlu, oğlunun 1999’de kendisinin de emekli olduğu Türkiye Taşkömürü Kurumu’na girmek için başvurduğunu, ancak sınavı kazanamayınca çalışmak için İstanbul’a gittiğini söyledi. En son 2 gün önce oğluyla telefonda konuştuklarını anlatan Selim Tatoğlu, “Kurban Bayramı’nda izine gelemeyeceğini söyledi. Ben de ‘Üzülme oğlum, arabaya atlar biz geliriz’ dedim. Daha sonra annesiyle 40-45 dakika kadar konuştu” dedi.

“Kim bunun sorumlusu?”

Hayatını kaybeden işçilerden 28 yaşındaki Vahdet Biçer de Manisa’nın Akhisar İlçesi’nde gözyaşları arasında toprağa verildi. Annesi Ayşe Biçer “Şehittir benim oğlum inşallah, ben yandım başka anneler yanmasın, kim bunun sorumlusu? Bu asansörler bir ay öncesi söylenmiş neden bakmadılar?” diyerek sorumlulara tepki gösterdi. Cenaze namazı sonrasında fenalaşan Ayşe Biçer’e sağlık ekipleri müdahale etti.

“Düğün borcu için çalışıyordu”

10 işçiden Sivaslı 23 yaşındaki Menderes Meşe, memleketi Sivas’ta gözyaşları içinde toprağa verildi. Meşe, geçen 18 Ocak günü vefat eden, annesi Emine Meşe’nin yanına dualar eşiğinde defnedildi. Ağabeyi Rasim Meşe ise, annesinin mezar tahtasına sarılarak “Kardeşimi sana emanet ediyorum” dedi. Menderes Meşe’nin 2 hafta önce ağabeyi Rasim Meşe’nin düğününü yaptığı ve kredi borcunu ödemek için tekrar inşaata çalışmak için döndüğü ifade edildi.

“Zaman her şeyin ilacıdır”

45 yaşındaki 1 çocuk babası İsmail Sarıtaş’ın cenazesi de İstanbul’un Sarıgazi semtindeki cemevinde düzenlenen törenin ardından toprağa verildi. Tören öncesi Sarıtaş ailesi ve çalışma arkadaşları basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Sarıtaş’ın babası Hüseyin Sarıtaş “ Oğlumun tüm bedellerini ödemeleri gerekiyor. Benim oğlum, nazlım, dürüst, çalışkan, işyerine hainliği olmayan bir insandı. Onun için hakkının talep edilmesini istiyorum. Bu kadar dost edinen bir evlat yetiştirdiğim için de gurur duyuyorum“ dedi. Sarıtaş’ın kardeşi Haydar Sarıtaş, “Şimdi konuşma yanlış olur. Zamana bırakmak gerekiyor. Zaman her şeyin ilacıdır. Ben şu anda bir şey söyleyemem fazla” diye konuştu.

“Yan yana toğrağa verildiler”
İşçilerden 19 yaşındaki Ferdi Kara ile ağabeyi 25 yaşındaki Tahir Kara, memleketleri Gümüşhane’nin Şiran ilçesi Yeşilbük Beldesi Konaklı Mahallesi’nde toprağa verildi.
Gazetecilere yaptığı açıklamada çocuklarının şehit olduğunu söyleyen Mithat Kara, “Dostlar sağ olsun. 4 oğlum daha var, Allah’a feda olsun. Sayın Başbakanım acılarımı dindirdi. Herkes destek oldu, acılarımı azalttılar. Çalışmaya devam edeceğim. Çocuklarıma, aileme bakmam lazım. Ayakta, dik durmam gerekiyor. Ölenlere örnek oldum, kalanlara da örnek olmam lazım” dedi.
Kaynak: DHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here