IŞİD ile mücadelede neden kadınlar önde?

0

CNN, kadınların neden IŞİD ile mücadelede en önde olduğunu şöyle açıkladı: “Kadınların IŞİD hakimiyeti durumunda kaybedecek şeyleri herkesten fazla” dedi.

 

IŞİD’le mücadelede kadınların önemli roller üstlendiğine dair haberler basında sıklıkla yer alıyor. CNN, IŞİD militanlarıyla ön cephede mücadele eden kadınların savaşa katılma gerekçelerini inceledi. Frida Ghitis’in kaleme aldığı makale, IŞİD’in daha önce kadınlara yaptığı insan haklarına aykırı davranışların özetlenmesiyle başlıyor.

“Kadınların IŞİD hakimiyeti durumunda kaybedecek şeyleri herkesten fazla”

Ghitis, militanların kadınları köleleştirdiğini, kaçırdığını ve savaş ganimeti olarak kabul ettiğini hatırlatırken, kadınların IŞİD tehdidine karşı organize olduğunu ve dünyayın dikkatini de tehdidin büyüklüğüne çektiğini belirtiyor.

Yazıda kadınların IŞİD’le savaşmasındaki ana sebep, “Kadınların IŞİD hakimiyeti durumunda kaybedecek şeyleri herkesten fazla” sözleriyle açıklanıyor. Suriye ‘de IŞİD’le mücadele eden Kürtlerin üçte birinin kadın olduğunun vurgulandığı makalede, günden güne daha fazla kadının savaşa katılmak için motive olduğu ifade ediliyor.

IŞİD’e karşı Kobani’de mücadele eden YPG’lilerden de söz edilen makalede, “Kobani için yapılan savaşta, YPG’nin kara birliklerinin başını iki kişi çekiyor. Bunlardan biri kadın; savaş alanında Narin Afrin olarak bilinen Mayssa Abdo. YPG’nin yüzde 35’i kadın. Bir de 7 bin 500 savaşçılı YPJ var. Türkiye ‘den Kürt kadınlar Suriye’deki kardeşlerinin yanında savaşmak için gönüllü oldular.” deniyor.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here