IŞİD, kendi para birimi ‘Dinar’ı kullanma kararı aldı!

0

Terör örgütü İslam Devleti elebaşları, kendi para birimleri dinarı kullanma kararını aldı. Ayrıca İslam’ın ilk dönemlerinde olduğu gibi saf altın ve gümüşten madeni para basmayı planlıyorlar.

The Daily Mail gazetesinin verdiği habere göre yeni banknotlar önümüzdeki birkaç hafta içinde IŞİD’in Suriye ve Irak’ta kontrol ettiği bölgelerde tedavüle girecek.
Militanlar, örnek olarak Halife Osman’ın 630’lu yıllarda tedavüle soktuğu yuvarlak sikkeleri aldı. Sikkenin bir tarafından İslami yazının bulunduğu damga, diğerinde hükümdarın ismi ve basıldığı tarih yazıyordu. Altın sikke, İslam dinarı adını taşıyordu ve yaklaşık 4,3 gram ağırlığındaydı. İslam dirhemi adını taşıyan gümüş para üç gramlıktı.

Kendi para birimini kullanmak gibi iddialı planlar, IŞİD’in kontrolündeki yataklardan çıkarılan petrolün satışından ve haraç, banka soygunları ve kaçırılan kişiler için alınan fidye gibi diğer suç faaliyetlerinden elde edilen gelire dayanıyor.

Militanların yasadışı petrol satışından elde ettiği günlük gelirin yaklaşık 2 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. IŞİD, petrol fiyatını 25-50 arasında tutuyor. Her gün yaklaşık 30 bin varil satılıyor.

IŞİD’in Suriye ve Irak’ta kontrol ettiği bölge petrol karaborsası haline geldi.

Kaynak: Rusya’nın sesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here