IŞİD rehin tuttuğu İngiliz muhabire haber yaptırıyor!

0

Irak ve Şam İslam Devleti, 2012 yılının Kasım ayından bu yana elinde esir tuttuğu İngiliz gazeteci John Cantlie’ye Kobani’den haber yaptırdı.
IŞİD, rehin aldığı İngiliz gazeteci John Cantlie’nin sunumuyla bir video yayınladı. Kobani’de olduğu görülen Cantile, kentin IŞİD’in eline geçmek üzere olduğunu söylüyor.

 

‘Burada YPG, PKK veya Peşmerge yok’

Cantile, IB Times, BBC, The Independent gibi birçok Batı medyasının IŞİD’in büyük kayıplar verdiğini ve geri çekilmeye başladığını hatta bunun Pentagon tarafından da doğrulandığını yazdığını söyledi. Cantile, bunun doğru olmadığını ve Kobani’de hiçbir gazeteciye rastlamadığını bildirdi: “Şu anda bulunduğum yerden Kobani’nin çevresindeki çatışmaları, hatta hemen arkamda Türk bayrağını görebiliyorum. Ancak şehrin içinde tek gördüğüm ise mücahitler. Burada YPG, PKK veya Peşmerge yok. Sadece çok sayıda IŞİD mücahidi ve bu mücahitler kesinlikle geri çekiliyor gibi görünmüyor.”
Arka planda Suruç sınırının görüldüğü “Inside Ayn al-Islam” (Kobani’nin içerisinde) adlı videonun çekiminde profesyonel tekniklerin kullanıldığı dikkat çekiyor.
16 Eylül’de kuşatıldı

IŞİD, 16 Eylül’den bu yana Suriye’nin kuzeyindeki Kobani’yi kuşatmış durumda. Kobani çevresindeki köyleri ele geçiren IŞİD, kasaba merkezini ele geçirmek için PYD’nin silahlı kanadı YPG güçleriyle savaşıyor.
ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de Kobani’deki IŞİD mevzilerine yönelik hava saldırıları gerçekleştiriyor.
Çatışmalar nedeniyle bölgeden kaçan yaklaşık 200 bin kişi Türkiye’ye sığındı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here