Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

IŞİD’in bombalı aracı Kobani’ye Suruç’tan mı girdi?

Tüm Haberler 30 Kasım, 06:52'de eklendi

IŞİD’in Mürşitpınar Sınır Kapısı’na yaptığı saldırıda Türkiye topraklarının kullanıldığına ilişkin Urfa Valiliği’nin bilgi teyit ettiği yönündeki ifade Başbakanlık tarafından yalandı.

 

IŞİD’in Mürşitpınar Sınır Kapısı’na yaptığı saldırıda Türkiye topraklarının kullanıldığına ilişkin Urfa Valiliği’nin bilgi teyit ettiği iddiaları Başbakanlık tarafından yalandı.

IŞİD’in Türkiye topraklarından Kobane’ye ve Mürşitpınar sınır kapısına yönelik saldırıya geçtiği yönündeki bilgiler Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından yalandı. BYEGM Suruç Basın Merkezi, yaptığı açıklamada, “Sınır kapısının Suriye tarafında bomba yüklü araçla gerçekleştirilmiştir. Söz konusu saldırıda, aracın Türkiye topraklarından geçerek sınır kapısına ulaştığı iddiaları tamamen yalandır. Birtakım iddiaların aksine, hiçbir resmi yetkilinin bomba yüklü aracın Türkiye’den geçtiğine dair bir beyanı olmamıştır” denildi.
HDP ise gün içerisinde, “Türkiye topraklarından Kobane’ye saldırmaya başladı” başlığı ile yaptığı yazılı açıklamada, saldırının nefretle kınandığı belirtilerek, “
IŞİD’in aylardır devam eden Kobane kuşatmasının başarısızlığa uğramak üzere olduğu bir dönemde, dördüncü bir cephenin açılması ortaya son derece ciddi sorunlar çıkaracaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve polisin en yoğun olduğu bir bölgede, IŞİD çetelerinin devlete ait bir saha olan Toprak Mahsulleri Ofisi’nde üstlenerek Kobane ‘ye karşı saldırıya geçmesi başlı başına bir skandaldır. Bu gelişme, aylardır işaret ettiğimiz IŞİD’e destek verildiği gerçeğini bir kez daha açığa çıkarmıştır. Üstelik Urfa Valisi, Milletvekilimiz İbrahim Ayhan’la yaptığı görüşmede, son saldırıda IŞİD’in Türkiye topraklarında yuvalandığını teyit etmiştir” bilgilerine yer verildi.
Açıklamada, “Türkiye topraklarından Kobane’ye yönelen bu tür saldırılara karşı AKP Hükümeti’nin şimdi sergileyeceği tutum son derece kritiktir. Kürt halkına yönelik imha amaçlı bu tür saldırıların, savaşı Türkiye topraklarına sıçratmasından ve bölgeyi derin bir kaosa sürüklemesinden endişe duyuyoruz. Bu gelişmenin yaratacağı sonuçlardan AKP Hükümeti sorumlu olacaktır” denildi. HDP açıklamasında AKP hükümetinin konuya ilişkin kapsamlı açıklama yapması isteğinde bulunulmuştu.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.