IŞİD’in doğduğu ABD hapishanesi!

0

Tüm dünyada terör örgütü listesine alınan IŞİD için ortaya atılan iddia ortalığı karıştırdı. İddiada ABD’nin Kuveyt’te kurduğu Bucca Hapishanesi IŞİD’in doğduğu yer  olarak ileri sürüldü.

 

Washington Post gazetesi, Irak Savaşı sırasında tutuklananların yerleştirildiği Bucca Kampı isimli hapishanede yatan dokuz kişinin, hapisten çıktıktan sonra üst seviye IŞİD komutanları olduğunu açıkladı.  ABD merkezli Washington Post gazetesi, Kuveyt sınırında olan Bucca Kampı isimli hapishanenin IŞİD’nin “şekillendiği” yer olduğuna dair bir habere yer verdi. İngiliz Independent gazetesinin “Bucca Kampı: IŞİD’in doğum noktayı durumuna gelen ABD hapishanesi” başlığıyla aktardığı haberde, Irak Savaşı sırasında tutuklanan “en tehlikeli cihatçıların” kaldığı hapishanenin IŞİD’in gelişiminde iri rol oynadığı belirtiliyor. 100 bin insanın hapis yatacağı ve açıldıktan aylar sonra kapanan hapishanedekilerin özgür bırakılmasıyla tutukluların ailelerinin “çok sevindiği” anlatım edilen haberde, polis şefi Saad Abbas Mahmut’un endişelendiği söyleniyor. Washington Post’tan Anthony Shadid’e konuşan Mahmut, özgür bırakılanların yüzde 90’ının çatışmaya arka döneceğini vurgulayarak, “Bu adamlar bahçeye çiçek ekmiyorlardı, sokakta gezinmiyorlardı. Problem aşırı iri ve tehlikeli. Maalesef Irak hükümeti ve yetkililer problemin ne kadar büyüdüğünün bilincinde değil” diyor.

Gazete, Bucca Kampı’nın IŞİD’in oluşumunda etken olduğunu belirtirken, kendini halife ilan eden IŞİD önderi Ebu Bekir el-Bağdadi’nin de aralarında olduğu üst seviye IŞİD’lilerin burada tanışmış olabildiği söyleniyor. Hapishane yetkilileri, analistler ve askerlere göre, Bucca Kampı, mahkumların radikalleşmesi ve işbirliği açısından “benzersiz bir ortam” oluşturdu. Terör örgütünün içindeki üst seviye dokuz insanın daha evvela Bucca Kampı’nda yattığının altı çizilen haberde, Bağdadi’nin beş sene kampta kaldığı iddia ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here