Ana SayfaKültür SanatFotoğrafIşıl Güngör’den “Sokak Halleri”...

Işıl Güngör’den “Sokak Halleri” Fotoğraf Sergisi

Fotoğraf sanatçısı Işıl Güngör’ün “Sokak Halleri” sergisi 26 Temmuz 2023’te Nişantaşı Oovoart Galeri’de açılıyor. Avustralya’da yaşayan sanatçının Türkiye’de gerçekleştirdiği ilk kişisel sergisi “Sokak Halleri” İstanbul’ un andaki sokak dinamiklerini izlememizi sağlıyor. 50’ ye yakın eserden oluşan çalışmalarda dikkati çeken en önemli unsur ise fotoğraf makinası ile değil iPhone cep telefonu ile çekilmiş olmasıdır.

Sidney TAFE Akademisi Fotoğraf Bölümü’ünden mezun olan sanatçı çalışmalarına ilk olarak analog makinalarla başladı. Sanat hayatının ilk yıllarında çalışmalarında ağırlıkla siyah – beyaz filmler kullanan Güngör teknolojinin gelişmesiyle araç olarak dijital makinalar ve iPhone’da kullanıyor.

Çalışmalarını pek çok kıtada gerçekleştiren sanatçının son dönem çalışmaları İstanbul ve Anadolu’nun sokaklarından oluşmaktadır.

hakkında Isil Gungor Sokak Halleri 2 fotoğraf sergisi

Yılın belirli zamanlarını ana vatanı Türkiye’de geçiren Güngör’ün Oovoart Galeri’de gerçekleşecek olan sergisi 4. Kişisel Sergisi olacak. Sanatçının ayrıca 2007 yılında gerçekleşen Wollongong Sanat Galerisi 8. Portre yarışmasında 1.lik ödülü bulunmaktadır.

Işıl Güngör izleyicisine sunduğu “Sokak Halleri”ni şöyle tanımlamakta:

hakkında Isil Gungor Sokak Halleri 2 fotoğraf sergisi

“Sokaklar dinginliğin içindeki karmaşa! Evin kapısından adım attığımız anda dinamik, karmaşık, şiddetli bir akış içinde sürükleniyor hayatlarımız. Bu sürüklenişin içinde insanı sakinleştiren ancak bir o kadar da kaosa sürükleyen izdüşümleri var! İşte ben o izdüşümlerini arıyorum kadrajlarımda…

Kaosun içinde sessiz bir anlaşma gibi sokaklar nelere şahitler ve bizler ne kadarını görüyoruz.

hakkında Isil Gungor Sokak Halleri 1 fotoğraf sergisi

Her sokağın kendine göre, mevsime göre bir hali vardır. İçinde barındırdığı çöp bidonu, yuvarlanan kedisi, havlayan köpeği, serilmiş çamaşırı, sepeti bekleyen bakkalı, yürüyen kadını, duran adamı, koşan çocuğu.

Kaosun içindeki dinginliği göstermek niyetim. Ben sadece o anda oradan geçiyordum.”

hakkında Isil Gungor Sokak Halleri 1 fotoğraf sergisi

Nişantaşı Oovoart Galeri’nin ev sahipliğini yaptığı, içinde yaşadığımız sokaklarımızdaki bakıp da göremediğimiz nüansları sergileyen “Sokak Halleri”ni 26 Temmuz / 15 Ağustos’a kadar izleyebilirsiniz. Serginin açılış kokteyli 26 Temmuz Çarşamba günü saat 14:00 da başlayıp 20:00’ a kadar sürecektir.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Sanatçı Aydın Büyüktaş’tan bir istanbul parodisi: Flatland

Aydın Büyüktaş'ın "Flatland-Düzülke" adlı fotoğraf serisi, alışık olduğumuzun dışında bir İstanbul'un hikayesini...

Google’in 2014 trendleri, ilk 10’lar

Google, 2014 yılının trendlerini açıkladı. Arama devi Google 2014'ün trend olan konularını...

AFP’den 11 fotoğrafla Sur’daki çatışmalar ve tahrip edilen tarih

Sokağa çıkma yasağının 9 gün aradan sonra kaldırıldığı Diyarbakır'ın Sur ilçesini...

17 inanılmaz çalışmasıyla Rus Fotoğrafçı Anton Belovodchenko

Rus Fotoğraf Sanatçısı Anton Belovodchenko'nun kadın vücudunun anatomik yapısını konu alan...

Tartışı-Yorum

Lale Devri ne zaman bitecek?

Ghislaine de Busbecq Kanuni Sultan Süleyman’ın armağanı olan ilk lale soğanlarını Avrupa’ya tanıttığında belli ki tarihin ilk büyük spekülasyon balonuna neden olacağını tahmin edememişti. Tartışı-Yorum / Tolga Yumrukaya 1600’de LALE 2015’te...

Alevilikte Tenasüh İnancının Kökeni

Tenasüh (reenkarnasyon, metampsikoz), yaygın tabirle insan bedeni öldükten sonra ruhun başka bedene göç etmesi ve hayatını sürdürmesi. Tenasüh inancı insanoğlunun yaşadığı tüm coğrafyalarda kendine bir şekilde yer bulmuş eski...

Kadim Süryanilerin Akitu Bayramı

Yerinden yurdundan edilen, sürgün halkların derdini en içten şairler dillendirir. Bu sebeple Yuhanna Bar Madeni der ki: “Ey sağduyulu! Ana vatanında kalman, Saygınlığını korur. Hakareti ve acı dolu gurbeti hor gör. Saç, başta oldukça...