İsrail başbakanı, seçimleri kazanması halinde Batı Şeria’nın bir bölümünü ilhak etmeyi vaad etti

0


İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, altı ay içinde ikinci defa yapılacak seçimleri kazanması halinde işgal altındaki Batı Şeria’nın büyük bölümünü oluşturan Şeria nehri vadisini ilhak etmeyi vaad etti.

Fotoğraf: Reuters

İsrail’in, 1967 yılındaki ‘Altı gün savaşı’ ardından Batı Şeria’nın bir bölümünü ilhak etmesi sonrası İsrail ile 1990’lı yıllarda geçici barış anlaşmaları imzalayan Filistinliler bu bölgeyi ileride kurmak istedikleri devletin sınırları içinde görüyorlar. Birleşmiş Milletler de bölgeyi ‘İsrail işgali altında’ olarak tanıyor.

Netayahu başlıca tüm TV kanallarında yayımlanan açıklamasında, “Yeni hükümetin kurulmasının ardından Şeria Nehri Vadisi ve Ölü Deniz’in kuzeyini İsrail egemenliğine geçirme tasarımı açıklıyorum” dedi. Netanyahu bölgeyi ‘İsrail’in doğu sınırı’ olarak niteledi.

Filistin lideri Mahmud Abbas ise yaptığı yazılı açıklamada Netanyahu’nun bu planı devreye alması halinde ‘İsrail ile imzalanan tüm anlaşma ve bunlardan kaynaklanan yükümlülüklerin sona ereceğini’ ifade etti.

İsrailli insan hakları örgütü B’Tselem verilerine göre, Şeria vadisi ve Ölü Deniz’in kuzeyinin oluşturduğu bölgede yaklaşık 65 bin Filistinli ve 11 bin İsrailli yerleşimci yaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here