İsrail seçimlerinde Netanyahu ve rakibi Gantz hükümeti kuracak çoğunluğu bulamadı

0


Beş ay içinde ikinci kez seçime giden İsrail’de, Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki Likud da rakibi Benny Gantz liderliğindeki merkezci Mavi ve Beyaz İttifakı da hükümeti kuracak çoğunluğa ulaşamadı. Bu, koalisyona gidilecek anlamına geliyor.

Netanyahu ve eşi, oy kullanırken. Fotoğraf: Reuters

BBC’deki habere göre oyların yüzde 60’ı sayıldı. Hakkında yolsuzluk suçlamaları bulunan Netanyahu ve emekli general Benny Gantz’ın kafa kafaya götürdüğü seçimde iki taraf da İsrail Parlamentosu Knesset’te hükümet kurmak için gereken 61 sandalyeyi kazanamadı.

Bu tabloya göre Netanyahu’nun lideri olduğu Likud 31, Gantz’ın Mavi ve Beyaz İttifakı ise 32 sandalyeye sahip olacak. İsrail vatandaşı Filistinlilerin Ortak Arap Bloku’nun ise 11 ila 13 arasında, Merkez sol bloğun da 42 ila 45 arasında milletvekili çıkarması bekleniyor. Analistler, koalisyon görüşmelerinin zorlu geçeceğini öngörüyor.

Reuters, Netanyahu’nun eski koalisyon ortağı ve eski dışişleri bakanı Avigdor Liberman’ın Yisrael Beitenu partisinin, kurulacak koalisyon hükümeti için ‘anahtar parti’ konumuna geldiğini bildirdi. Lieberman, Netanyahu ile anlaşmazlığa düşüp istifa etikten sonra başbakanın amansız bir rakibi konumuna gelmişti.

Netanyahu, seçimleri kazanması halinde işgal altındaki Batı Şeria’nın büyük bölümünü oluşturan Şeria Nehri Vadisi’ni ilhak etmeyi vaad etmişti.

Netanyahu’nun seçim vaadi: Batı Şeria’nın bir bölümünü ilhak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here