İsrail: Suriyeli Kürtlere yardım ediyoruz

0


İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Tzipi Hotovely, İsrail’in, bölgede İran’ın etkisine karşı denge unsuru olarak gördüğü Suriyeli Kürtlere yardım sağladığını ve ABD’yle görüşmelerde Kürtlerin savunuculuğunu yaptığını söyledi.

Tzipi Hotovely, Knesset’teki konuşması sırasında. Fotoğraf: Reuters

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre Hotovely, İsrail meclisi Knesset’te yaptığı açıklamada şöyle dedi: “İsrail, özellikle diplomatik ve insani alanda çok sayıda yardım talebi aldı. Kürtlerin içinde olduğu derin gerilimi anlıyoruz ve onlara bir dizi kanal üzerinden yardımcı oluyoruz.”

Hotovely, İsrail’in yardımlarıyla ilgili ayrıntı vermedi ancak şunlanı aktardı: “ABD’lilerle görüşmelerde Kürtler konusundaki hakikatleri ortaya koyuyoruz. Kürt halkından yana tavır takınmaktan gurur duyuyoruz. İsrail’in, Suriye’nin kuzeyindeki bölgede ılımlı ve Batı yanlısı unsurlar olarak Kürtlerin ve diğer azınlıkların gücünün muhafaza edilmesinde gerçekten belirgin bir çıkarı var. Suriye’nin kuzeyinde Kürtler’ın kontrolunun olası çöküşü, İsrail açısından olumsuz ve tehlikeli bir senaryodur. Bu tür bir gelişmenin, bölgede İran’ın öncülük ettiği olumsuz unsurların güçlenmesine yol açacağı kesinlikle nettir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here