İsrail’den, ABD’li Temsilciler Meclisi üyesi Tlaib’in ülkeye girişine izin çıktı

0


ABD Başkanı Donald Trump’ın attığı tweet sonrası İsrail’e alınmayan Temsilciler Meclisi vekillerinden Rashida Tlaib’ın ailesini ziyaret etmesi için ülkeye alınmasına izin verildiği açıklandı.

Dün İsrail, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’ü ziyaret etmek isteyen ABD’li Müslüman Kongre üyeleri Rashida Tlaib ve Ilhan Omar’a ülkeye giriş yasağı koymuştu.

İsrail İçişleri Bakanı Aryeh Deri yazılı açıklama yaparak, Filistin kökenli ABD’li Temsilciler Meclisi vekili Tlaib’in ailesini ziyaret etmesine ilişkin talebinin onaylandığı belirtti.

Rashida Tlaib’den Aryeh Deri’ye mesaj

Açıklamada, Tlaib’in dün gece Deri’ye, ‘İsrail’in uyguladığı kurallar çerçevesinde ailesini ziyaret edeceği yönünde vaadini içeren’ bir mesaj gönderdiği bunun üzerine yalnızca insani amaçlarla ziyaretine izin verildiği kaydedildi.

Twitter’dan yaptığı açıklamayla Tlaib ve Omar’ı ‘İsrail ve Yahudi düşmanı’ olarak niteleyen ABD Başkanı Donald Trump, ikilinin İsrail’e girişinin engellenmesi gerektiğini ifade etmişti.

Ilhan Omar da, kendisi ve Tlaib için getirilen ülkeye giriş yasağı kararının geri alınması için İsrail’e çağrı yaparak, “Orta Doğu’daki ‘tek demokrasi’nin böyle bir karar alması demokratik değerlere hakarettir ve müttefik bir devletin yetkililerinin ziyaret talebine soğuk bir yanıttır” demişti.

Trump istedi, İsrail, ABD’li vekillere ülkeye giriş yasağı getirdi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here