İsrailli şirket Facebook’ta sahte hesaplarla dünya siyasetine yön vermeye çalışmış

0


İsrailli bir firmanın, başta Afrika ülkeleri olmak suretiyle birçok ülkede politika ve seçimlere yön vermek için toplumsal medya sitesi Feysbuk ve firmanın çatısı altındaki Instagram’da yüzlerce düzmece hesap açmış olduğu ortaya çıktı.

Fotoğraf: Reuters

CNN International’daki habere gore Feysbuk, Archimedes Group adlı şirket tarafınca oluşturulan ve yönetilen tüm hesapları kapattı. Feysbuk’tan meydana getirilen açıklamada, firmanın açmış olduğu düzmece hesapların 3 milyona yakın takip edeni olduğu ve bunlar için 800 bin dolar (4.85 milyon lira) harcamış olduğu açıklandı.

Açıklamaya gore Archimedes Group adına çalışanlar, açtıkları düzmece hesaplarda kendilerini yerli halktan birileri ya da mahalli medya müesseselerinin temsilcileri olarak tanıttı ve siyasetçilerle ilgili ‘sızdırılan’ haberleri yayınladı. Ağırlıklı olarak Nijerya, Senegal, Togo, Angola, Nijer ve Tunus’u hedef seçen şirket Latin ABD’da ve Güneydoğu Asya’daki ülkelerde de etkinlik gösterdi.

Şirket, toplumsal medya hesapları vesilesiyle birçok ülkede devlet başkanlığı seçimleri dahil siyasal ve toplumsal kampanyalara yön verdi. Kimilerinde iktidarı öven, kimilerinde muhalefeti destekleyen paylaşımlar yapmış oldu.

Feysbuk’un siber güvenlikten görevli yöneticisi Nathaniel Gleicher, “Durumu farklıdır etmez firmanın açtığını belirlediğimiz tüm hesap ve grupları bloke ettik” mesajını paylaştı.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here