escort kuşadası

26.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 3, 2021

Istanbul Ekonomik Araştırmalar:  Salgının tüketime etkisi uzun sürecek
[ad_1]

Her hafta değişik gündem başlıklarında anketler düzenleyen İstanbul Ekonomik Araştırmalr düşünce enstitüsü Cuma günü yayınladığı raporunda Covid-19 salgının aile ekonomisine etkilerini sordu. Cevaplar umut kırıcı.  Ankete katılanların %50’den fazlası salgından sonra harcamlarının uzun süre normale dönmeyeceğini ifade etti.  Ekonominin üretim cephesi tamamen hizmete açılsa dahi, ekonomiyi sürükleyene lokomotif olan tüketimin  gereken talebi üremeyeceği sonucu çıkıyor.  Ekonomide yılın ikinci yarısında hızlı toparlanma bekleyenlerin bu anketi okuması lazım.

 

Anket raporu şu şekilde

 

Dünya üzerindeki pek çok ülke Koronavirüs sonrası normalleşme sürecinin adımlarını atmaya başladı. Krizin sağlık tarafında günlük veriler olumlu bir tablo çizse de, önümüzdeki aylarda ikinci hatta üçüncü dalganın geleceği senaryoları konuşuluyor. Ancak kesin bir şey var ki, salgının ekonomik sonuçları önümüzdeki yılları derinden etkileyecek. İşsizlik ve büyüme verileri ülkemizde bir iki ay gecikmeli olarak açıklanıyor. Dolayısıyla krizin bu verileri nasıl etkilediğini henüz bilmiyoruz. Ancak biz krizin aile ekonomisi üzerindeki etkilerini merak ettik ve Mayıs ayı anketimizde katılımcılara borçluluk ve harcama durumları ile ilgili birkaç soru sorduk.

 

Mayıs ayı anketimizde katılımcılara “Koronavirüs’ün ekonomik sonuçları bakımından, sayacağım ifadelere ne derece katılırsınız?” sorusunu yönelttik ve kendilerine sunduğumuz üç ifadeye ne kadar katıldıklarını belirtmelerini istedik. Sonuçlara göre katılımcıların %44’ü pandemi öncesi döneme göre borçlarının arttığını ifade etti. Katılımcıların en çok katıldığı ifade %60 ile “Salgın bittikten sonra harcamalarımı kısıtlamak zorunda kalacağım” ifadesi oldu. Son olarak, anket katılımcılarının %53’ü salgın bittikten sonra harcamalarının uzun süre normale dönmeyeceğini belirtti. Burada vatandaşların harcama alışkanlıklarına ek olarak tasarruf alışkanlıklarında da değişiklikler olmuş olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir.

 

Ramazan Özel: Bayramdan Sonra (Ekonomik) Hayat

 

FÖŞ yazdı: Covid salgını bitmedi ki, toparlanmayı konuşalım–ekleme

 

Nisan’da konut satışları yüzde 55,5 azaldı

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu: Borca ve sıcak paraya dayalı sahte zenginleşme masalı bitti[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,082TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler