Ana SayfaKültür SanatSinemaİstanbul Film Festivali’nin en...

İstanbul Film Festivali’nin en iyisi ‘Kız Kardeşler’

[ad_1]

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafınca bu yıl 38’incisi düzenlenen İstanbul Film Festivali ödülleri, 16 Nisan akşamı (dün) Rahmi M. Koç Müzesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Internasyonal Altın Lale ödülünü Cenup Koreli yönetmen Bora Kim’in ilk uzun metrajlı filmi “Sinekkuşu” kazanırken, Ulusal Yarışma’da en iyi filme verilen Altın Lale ödülüne ise Güvenilir Alper’in “Kız Kardeşler” adlı filmi kıymet görüldü.

Yazar ve programcı Yekta Kopan’ın sunuculuğunu üstlendiği gecenin açılış konuşmasını festival direktörü Kerem Ayan yapmış oldu. Oldukca güzel bir festival geçirdiklerini belirten Ayan, “Geçen senenin üstünde bir seyircimiz var, fazlaca mutluyuz” dedi.

Seyircilerin de bilet alarak festivale destek verdiklerini ifade eden Ayan, “Oldukça zor gelen bir yıldı fakat o şekilde zor geçmedi, fazlaca iyi geçti” ifadelerine yer verdi.

Internasyonal Altın Lale ‘Sinekkuşu’na

Internasyonal ve ulusal yarışmalarda toplam 52 filmin yarıştığı festivalde, İKSV eski yönetim kurulu başkanı ve İstanbul Film Festivali kurucularından Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Internasyonal Altın Lale Ödülü için bu yıl 10 ülkeden 12 film yarıştı.

Başkanlığını yönetmen Lynne Ramsay’in üstlendiği internasyonal yarışma jürisinde Kanadalı yönetmen Philippe Lesage, oyuncu Damla Sönmez, İrlandalı oyuncu Moe Dunford ve Berlin Film Festivali Avrupa Film Marketi direktörü Matthijs Wouter Knol yer aldı.

Internasyonal Altın Lale ödülüne, ilkgösterimini Busan Film Festivali’nde gerçekleştiren ve buradan NETPAC ( Asya Sineması Tanıtım Ağı) ödülü ile ayrılan Cenup Koreli yönetmen Bora Kim’in ilk uzun metrajlı filmi “Sinekkuşu” kıymet görüldü.

Lynne Ramsay’in açıklamış olduğu ödülü Bora Kim’e, Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Atalay Gümrah takdim etti.

Internasyonal Yarışma’da Jüri Hususi Ödülü ise Suhaib Gasmelbari’ın imzasını taşıyan “Ağaçlardan Anlatmak” adlı filme verildi.

Gasmelbari, ödülünü jüri üyelerinden Damla Sönmez’in elinden aldı.

Ulusal Altın Lale ‘Kız Kardeşler’e

Ulusal Yarışma’da en iyi filme verilen Altın Lale Ödülü için bu yıl 9 film yarıştı.

Bakanlığını yönetmen, yazar ve senarist Umut Ünal’ın üstlendiği ulusal yarışma jürisinde oyuncu Derya Alabora, oyuncu Alican Yücesoy, görüntü yönetmeni Andreas Sinanos ve yazar ve senarist Amaç Boralıoğlu yer aldı.

Jüri, en iyi film, en iyi yönetmen, Jüri Hususi Ödülü, en iyi hanım oyuncu, en iyi adam oyuncu, en iyi senaryo, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi kurgu ve en iyi örneksiz müzik olmak suretiyle toplam 9 dalda ödüle kıymet görülen filmleri belirledi.

Ulusal alanda en iyi filme verilen Altın Lale ödülünü,  69 Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışan Güvenilir Alper’in imzalı “Kız Kardeşler” filmi kazanmıştır. Film, Güvenilir Alper’e en iyi yönetmen ödülünü getirirken, en iyi hanım oyuncu ödülü başrollerdeki Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel ve Helin Kandemir içinde paylaştırıldı.

En iyi örneksiz müzik ödülü ise “Kız Kardeşler” filmiyle Giorgos Nikos Papioanou’ya kıymet görüldü.

Güvenilir Alper, ödülünü alırken şunları söylemiş oldu:

“Yönetmenliğin ne kadar zor bir iş bulunduğunu bilenler bilir. Filmin yazılması, yapılması, hemen sonra izleyici karşısına çıkıp tepkilerin göğüslenmesi zor süreçler. Bu zamanda ne kadar çekilmez bir insan olduğumu biliyorum. Bu halimle bana katlanan eşime ithaf ediyorum ödülü.”

Istanbul Film Festivali’nin en iyisi ‘Kiz Kardesler’

Ulusal Yarışma’da Jüri Hususi Ödülü’ne Emre Yeksan‘ın yönettiği “Yuva” adlı film kıymet görüldü. “Yuva”, başrolündeki Kutay Sandıkçıya da en iyi adam oyuncu ödülünü kazandırdı.

En iyi görüntü yönetmeni ödülü ise “Yuva” filmiyle Jakub Giza’ya verildi.

Mansiyon ödülü Sulh Atay‘ın yönettiği “Aden”e verildi. Atay, ödülünü yazar ve senarist Amaç Boralıoğlu’nun elinden aldı.

1555502657 293 Istanbul Film Festivali’nin en iyisi ‘Kiz Kardesler’

Serhat Karaaslan “Görülmüştür” adlı filmiyle en iyi senaryo ödülüne kıymet görüldü. Film, Ali Aga’ya da en iyi kurgu ödülünü kazandırdı.

En iyi kısa film: ‘Avarya’

İstanbul Film Festivali’nin kısa film yapımını özendirmek ve bu alanda gelişimi desteklemek amacıyla hayata geçirdiği Ulusal Kısa Film Yarışması’nda bu yıl 11 film yer aldı.

Kısa film yönetmeni Ümit Subaşı, oyuncu Esme Madra ve oyuncu Halil Babür’den oluşan jüri, en iyi kısa film ödülünü Gökalp Gönen’in “Avarya” adlı filmine kıymet görmüş oldu.

En iyi belgesel: ‘Tanrı Göçmen Evlatları Sever Mi, Anne?’

İstanbul Film Festivali’nin belgesel filmleri ve sinemacıları desteklemek amacıyla başlatmış olduğu Ulusal Belgesel Yarışması’nda bu yıl 11 film yer aldı.

Melek Ulagay Taylan, Diana Näcke ve Didem Pekün’nden oluşan jüri, en iyi belgesel ödülünü Rena Lusin Bitmez’in imzasını taşıyan “Tanrı Göçmen Evlatları Sever Mi, Anne?” adlı filme kıymet görmüş oldu.

1555502657 34 Istanbul Film Festivali’nin en iyisi ‘Kiz Kardesler’

Mansiyon ödülü ise Aylin Kuryel ile Fırat Yücel’in imzasını taşıyan “Baştan Başa” adlı filme verildi.

İnsan hakları ödülünü kazanan ‘Aralık’ta’

İstanbul Film Festivali’nde bu yıl da “Beyaz perdede İnsan Hakları”  başlıklı bölümde gösterilen filmlerden birine Beyaz perdede İnsan Hakları Ödülü verildi.

Florin Şerban, Adrian Figuero ve Nihal Koldaş’ın oluşturduğu jüri 10 filmi değerlendirdi.

Enrique Castro Ríos’n yönettiği “Aralık’ta” adlı film, Beyaz perdede İnsan Hakları Ödülü’ne kıymet görüldü.

1555502657 202 Istanbul Film Festivali’nin en iyisi ‘Kiz Kardesler’

Barbara Hammer’ın imzasını taşıyan “#DİŞİL HAZ” adlı film  ise Mansiyon ödülünü kazanmıştır.

En iyi ilk film: ‘Nebula’

2013 senesinde yaşamını kaybeden yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına verilen Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’ne festivalin Türkiye Sineması bölümünde yer edinen Türkiye yapımı 6 ilk film aday oldu.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisinde Berlinale Forum bölümünün program yöneticisi ve küratörlerinden Anna Hoffmann, yönetmen Banu Sıvacı ve oyuncu Seçkin İşcan yer aldı.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü, Tarık Aktaş’ın imzasını taşıyan “Nebula” adlı filme kıymet görüldü.

FIPRESCI Internasyonal, Ulusal ve Kısa Film ödülleri

Internasyonal Film Eleştirmenleri Federasyonu FIPRESCI, İstanbul Film Festivali kapsamında üç ödül veriyor.

Ulusal, Internasyonal ve Ulusal Kısa Film yarışmalarındaki filmleri değerlendiren jürinin başkanlığını Victoriia Smirnova yapmış oldu. Jüride Smirnova’ya Elaine Guerini, Margarita Chapatte, Nada Azhari Gillon, Angelo Mitchievici, Okan Arpaç ve Ruggero Calich birlikte rol aldı.

FIPRESCI Ödülleri internasyonal yarışmada Suhaib Gasmelbari’ın imzasını taşıyan “ Ağaçlardan Anlatmak”e kıymet görüldü.

Ulusal yarışmada Güvenilir Alper’in yönettiği “Kız Kardeşler” ödülü alırken, ulusal kısa yarışmada ise Deniz Telek’in “Gümüş” adlı filmine ödül verildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

2014’ün en iyi 20 filmi

Dünyanın en başarılı sinema dergilerinden Sight & Sound, her yıl seçtiği...

5 yılını trenlerde geçiren 18’lik evsiz bir genç: Mike Brodie

Fotoğraf paylaşım sitesi imgur.com'dan gözümüze takılan ilginç bir hayat hikayesi.Presshaber.com...

En güzel sahneleriyle Erdal Tosun

Tiyatro ve sinema sanatçısı Erdal Tosun geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını...

Mutlaka izlemeniz gereken En iyi 20 özgürlük filmi

En iyi özgürlük filmleri demişken Jean Cocteau'nun şu sözünü hatırlatmadan geçmemek...

Tartışı-Yorum

Kerbelâ’ya Giderken İmam Hüseyin’e Veda

Muharrem ayının 10.  Gününde (10 Ekim 680) şafakla birlikte saldırı başladı. Bir tarafta 5 bine yakın Halife Yezid’in ordusu, diğer tarafta 72 savaşçı. Adil olmayan, eşit şartlarda gerçekleşmeyen bir savaş.İmam Hüseyin’in akrabaları ve sadık adamları, tamamı yiğitçe dövüşerek şehit düştüler. Bazıları omuzlarına kırbaları, tulumları takıp Fırat’tan su...

Kuzguni Gömüt

Siyah kuzguni elbisesi içinde dilinde tek bir Arapça cümle ile Aisha Faris, sadece ağlıyordu. Bizim bilmediğimiz bir dilde, İç’inde kopan çığlıkların gümbürtüsü, siyah elbisesinde kara kara dalgalanıyordu. Aynı Arapça cümleyi tekrarlayarak Engin dertlerine bir de çağlayanlar ekliyordu. Gözyaşları bakışımızın değdiği her yerdeydi. Kara elbisesi; pul parlaklığını, onun...

Ümit Kıvanç yazdı “Savaştan buraya insanlık macerası”

Ümit Kıvanç Radikal'in bugünkü köşesinde "Savaştan buraya insanlık macerası" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Ümit Kıvanç'ın bugünkü yazısı:Belki de bir kısmı eşimiz dostumuz ahbabımız arkadaşımız olan yeni milletvekilleri hepimiz adına geçmiş günlerin acısını bugünün vicdansız küstahlarından çıkaracaktır. Heyecanla bekleyeceğiz.Fakat Türkiye sahiden bir noktaya gelmiş! Bizi yönetenler yedikleri şamarın...