İstanbul Finans Merkezi Projesi: Sermaye Piyasasını mı, Müteahhitleri mi Kurtaracak?

0


Gömü ve Makiye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile beraber, ilgili kurum, müteahhit ve bürokratların katılımıyla İstanbul Finans Merkezi Toplantısı’nı gerçekleştirdiklerini belirtti.Albayrak, “İstanbul’a yakışan finans merkezini en kısa sürede ülkemize kazandıracağız.” ifadesini kullandı.

Fakat toplantının duyuruluşundaki bu ifadeler toplumsal medyada pek fazlaca eleştiriye niçin oldu. Toplantının finans sektörü temsilcileriyle değil de müteahhitler ve Şehircilik Bakanı ile yapılmış olması eleştirilerin odağındaydı.
Pek fazlaca ekonomist şu suali sordu: Finans Merkezi Projesi, para ve ana para piyasalarını kurtarmak için mi yoksa zor durumdaki müteahhitleri kurtarma projesi mi?

Bluebay Varlık Yönetim Şirketi stratejisti Timothy Ash, arka arakaya attığı iki tweet’te Berat Albayrak’ın duyurusuna eleştiriler getirdi. İlk tweet’inde “Aslolan öncelikleri bankacılık sektöründeki problemler ve yarım itibarlı para politikası mevzusuna eğilmek varken finans merkezi şeklinde projelere öncelik veren ülkeleri anlamıyorum. Öncelik bunda değil.” dedi. İkinci tweet’inde ise eleştirisini daha da ağırlaştırdı: “Bankacılık parıltılı binalar demek değildir. O binaların içinde neler yapıldığı önemlidir. Şu anda Türkiye’nin bankacılık, finans ve para politikası hakkında bir itimat krizi bulunmaktadır.”

Türk ekonomistlerden de Berat Albayrak’ın tweet’ine eleştiriler geldi.

Eski MHP Milletvekili ve şimdi bağımsız Samsun Milletvekili olan Erhan Usta aşağıdaki tweet’i attı:

Sol kesim iktisatçılarından Berlin Üniversitesi öğretim üyesi olan Umut Akçay da benzer bir eleştiriyi kısa ve vurucu bir tweet’le dile getirdi.

BİR GÜNDE 2 YAPISAL REFORM!

Her ne kadar yapısal reformlar içinde pek altı çizilerek sayılmasa da İstanbul’u finans merkezi yapma projesi doğru uygulanırsa pekala mühim bir “yapısal düzeltim” sayılabilir. Gömü Bakanı’nın yapısal düzeltim ve Twitter aktiviteleri ise finans merkezi projesiyle sınırı olan kalmadı. Berat Albayrak bir günde iki yapısal reformu yürütmeyi başardı.
Bakan Albayrak, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda Besin ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi Toplantısı’nı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Yapısal Dönüşüm Adımlarımız kapsamında anons ettiğimiz, bilhassa besin enflasyonu açısından ehemmiyet taşıyan politikalarımızı kısa sürede hayata geçirerek neticelerini almayı hedefliyoruz.” ifadesini kullandı.

Albayrak’ın aynı mesajla yayınladığı fotoğraflarda toplantıya Tecim Bakanı Ruhsar Pekcan, Ziraat ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Bakanlık yöneticilerinin de katılmış olduğu görüldü.

İLGİLİ HABERYabancılar bono-tahvil pazarını terkediyor, sıcak para kaçışı sürüyorYabancılar bono-tahvil pazarını terkediyor, sıcak para kaçışı sürüyor

İLGİLİ HABERAlbayrak: Kamu Bankalarına Borç Senedini Albayrak: Kamu Bankalarına Borç Senedini “Yapısal Düzeltim” Diye Vasıflandırdı: Söz Verdiklerimizi Hayata GeçiriyoruzCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here