İstanbul Modern, yeni havalimanında THY yolcularını modern sanatla buluşturuyor

0


Türk Hava Yolları (THY) ve İstanbul Çağıl, Türkiye çağıl sanatını dünyaya tanıtmak suretiyle bir işbirliğine imza attı. Müzesi koleksiyonundan bir seçki, İstanbul Havalimanı THY Hususi Yolcu Salonu’nda yolcularla buluşuyor.

Yılda üç kez yenilenecek

16 sanatçının 38 yapıtı, 3 Mayıs Cuma günü itibarıyla İstanbul Çağıl’e ayrılan hususi bir bölümde sergileniyor.

130 metrekarelik alana kurulu sergi, Türkiye çağıl sanatının dört ana eğilimini yansıtan mühim örnekleri bir araya getirecek. Koleksiyon seçkileri yılda üç kez yenilenecek.

Görünüm resminden soyuta

Sergide 20. yüzyıl başı görünüm resmi geleneğinden 1950’li yıllarda Doğu-Batı sanatları içinde bireşim arayışı içinde olan ressamların soyut resimlerinden örnekler içeriyor. Figür resminin gündelik yaşam içindeki yerini görselleştiren yapıtların da sergilendiği seçkide, Anadolu’nun kültürel değerlerini yeni bir bakış açısıyla yorumlayan kompozisyonlar da seyirciyle buluşuyor.

Seçkide Onur Akdik, Hakkı Anlı, Fetih edilmesi Arda, Ferruh Başağa, Hasan Vecih Bereketoğlu, Aliye Berger, Nurullah Berk, Adnan Çoker, Nejad Melih Devrim, Abidin Dino, Neş’e Erdok, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Hoca Ali Rıza, Hikmet Onat, Selim Turan, Fahrelnissa Zeid’in yapıtları içeriyor.

‘Tanıtıma katkı’

İstanbul Çağıl Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı şunları söylemiş oldu: “Yerli ve yabancı turistlere Türkiye çağıl sanatını tanıtacağımız için oldukca mutluyuz. Bu sergilerle hem Türkiye sanatını tüm dünyaya tanıtmış olacağız hem de bekleyen yolcuların zamanlarını sanatla iç içe, daha verimli geçirmelerini sağlayacağız. Daha fazlasını görmek isteyenleri de elbet müzemize bekliyoruz.”

‘Sanatla uğurlayacağız’

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı da, “Yolcularımızı uçuş ağımızdaki 124 ülkeye seyahatleri öncesinde çağıl Türk sanatıyla uğurlayacağız” dedi.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here