Ana SayfaHaberlerİstanbul seçimlerine bir yorum...

İstanbul seçimlerine bir yorum da PİAR’dan

23 Haziran’da tekrarlanacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için bir değerlendirme meydana getiren PİAR Araştırma’dan, seçimin son aşamasında hangi adayın kazanacağı fikri ağır basarsa o aday fark atabileceği yorumu geldi.

hakkında seçim sandığı binali yıldırım

PİAR’ın Twitter’dan yapmış olduğu seçim değerlendirmesinde şu ifadeler yer aldı:

Seçmen kitlesinin ölçümü için seçmenler ve ortam aşırı derecede politizedir. Bu sebeple birkaç gün geçmeden saha emek harcaması yapmak sıhhatli olmayacaktır. PİAR Araştırma olarak cuma günü sahaya çıkıp ilk sonuçlarımızı gelecek hafta içi açıklamayı hedefliyoruz. Bu değerlendirmemiz herhangi bir saha sonucuna dayanmamakla beraber PİAR çözümleme uzmanlarının öngörülerinin derlenmesiyle oluşturulmuştur.

Araştırmalarımızın sahadan gelişiyle beraber net veriler üstünden de değerlendirme yapılacaktır. Yenileme seçimlerinde CHP talibi Ekrem İmamoğlu ve AKP talibi Binali Yıldırım’ın avantajlarını/dezavantajlarını/yapmaları gerekenleri beşer başlıkta şöyleki sıralıyoruz:

hakkında binali yıldırım binali yıldırım

BİNALİ YILDIRIM

Binali Yıldırım’ın avantajları/dezavantajları/yapması gerekenler:

1- AK Parti seçmenlerine seçimin niçin iptal edildiğini anlatması ve ikna etmesi gerekecek ki en zor olanı da ilçe seçimlerinin niçin yenilenmediğini anlatmak olacaktır.

2- Kaybeden aday olarak, kazanma umudunu yaygınlaştırmanın zorlukları büyük dezavantaj olacaktır.

3- CHP ve İmamoğlu’nun mağduriyet söylemleriyle baş edebilme zorluğu oluşacaktır. (Bu üç madde dezavantajlı olunan mevzular)

4- İktidar gücünün partisinde olması

5- Medya gücü (Binali Yıldırım’ın avantajlı olduğu iki mevzu ise budur)

hakkında ekrem imamoğlu binali yıldırım

EKREM İMAMOĞLU

1- Ekrem İmamoğlu’nun avantaj/dezavantaj ve yapması gerekenler:

2- Ekrem İmamoğlu mütevazi bir yurttaş imajı ile seçimi kazanmıştır bu imajı sürdürmesi gereklidir sadece yıldızlaşan bir aday olarak hata yapma riskleri terfi etmiştir.

3- 31 Mart’ta kazanacağına olasılık verilmediği için kampanyasına müdahil olmak isteyen ortak/paydaş/rant beklentisi içinde olan kimse olmamıştır, bu tip kişiler çoğalacağı için kampanya kontrolünü yitirme riski büyüktür.

4- Yenileme sonucuna verilen cemiyet tepkisinden hisse almak isteyen bazı partili/partisiz kişilerin aşırı ve abartılı söylemler içine girebileceği ve medyanın bu söylemeleri İmamoğlu’na mal etmesi sonucu kişisel imajın zedelenmesi büyük risktir.

5- Yenilemeye olan tepkinin İmamoğlu’nu sahiplenme boyutuna getirilmesi ve partililikten sıyrılması, oldukça daha büyük kitlelerin onun hakkını teslim etmek motivasyonu ile sandığa gidecek olması büyük bir avantajdır.

Apolitikler ve Cumhur İttifakı’nın bazı seçmenlerinin yenileme kararından sonrasında kötüleşen ve daha da kötüleşme ihtimali yüksek olan ekonomik gelişmelerden sonrasında İmamoğlu için sandığa gitme ihtimali yüksektir.

SONUCA DAİR…


Yenileme seçimleri her iki taraf içinde riskler barındırmakla beraber her iki tarafın da kazanma ihtimali vardır. Sadece kitle psikolojisinin Ekrem İmamoğlu lehine bulunduğunu söylemekte yarar görüyoruz.

Her iki tarafında kazanma ihtimali seçimlerin başa baş biteceği anlamını taşımıyor. Seçmen psikolojisini doğru yönlendiren taraf bu kez değişik kazanabilecektir. Seçimlerin sonuna doğru hangi adayın kazanacağı fikri ağır basarsa o aday 31 Mart’a oranla oldukça daha büyük fark yapabilir.

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Ayın Kitabı ‘Nazım Hikmet’ oldu!

Emin Karaca tarafından kaleme alınan ''Nâzım Hikmet: Mistik Romantik Ağır Mahkûm...

Selçuk Avcı’dan mahkemelerin ‘iyi halli’ tecavüzcüleri

Tasarımcı Selçuk Avcı, Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde iyi halden dolayı indirim alan...

Dedikodu üzerine söylenmiş 15 acımasız söz

Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre “Başkalarını çekiştirmek ve kınamak üzere yapılan...

Dahi olmak için hasta olmanın şart olduğunu kanıtlayan 17 şahsiyet

Dahi olmak bazen deli olmaktan geçer. Ya da hayatın büyük bir...

Tartışı-Yorum

Nasıl Daha Fazla Satış Yaparsınız?

Meslektaşlarınızın çoğu kendilerinin satış işinde olduklarından habersizdir ve sadece bunu anlamanız bile sizi onlardan kilometrelerce öne geçirir. Nasıl Daha Fazla Satış Yaparsınız? Satış bir meslekten fazlasıdır; o bir yaşam tarzıdır. Zig...

Kara cumartesi; 95 ölü, 246 yaralı

Bu sabah uyandığımda hafta sonu tatili ve çiseleyen yağmurun gölgesinde daha düşünsel bir içeriği olan “zannımın kıpırtıları 2” başlıklı yazımı kaleme almayı düşünüyordum. Ancak öğle saatlerinde Ankara'dan gelen yürekleri...

Kolektif şiddet bilinci

Seçim beyannamelerinin yayınlandığı şu günlerde, partilerin, tıkanan ana damarımız olan “birlik beraberlik şuuru” bahsini, vaad metinlerine dahi almamalarına şaşmamak elde değil. “Birlik şuuru” deyince aklınıza saadece “kürt sorunu” geliyorsa,...