Ana SayfaHaberlerSağlıkİstanbul Tabipler Odası: Türkiye’de...

İstanbul Tabipler Odası: Türkiye’de COVID-19 nedeniyle 35 bin ölüm var

hakkında Istanbul Tabip Odasi Onlem alinmazsa Istanbulda kaos olabilir bin

İstanbul Tabipler Odası (İTO) Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19’dan kaynaklanan ölümler için açıkladığı 12 bin 840 sayısının gerçeği yansıtmadığı belirterek gerçek ölüm sayısının yaklaşık 35 bin olduğu söyledi.

İTO, başarı hikayesi uğruna on binlerce vatandaşın hayatını kaybettiğini belirterek Sağlık Bakanlığı tarafından anlatılanların “KOCA bir yalan” olduğunu belirtti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün ilk kez vaka sayılarını açıkladığı hatırlatılan açıklamada Türkiye’nin günlük 28 bin 351 vaka ile Avrupa’da birinciliğe, dünyada ise üçüncülüğe yükseldiği söylendi. Açıklamada COVID-19 kaynaklı ölümlerinden de Bakanlık tarafından saklandığı belirtilerek gerçek ölüm sayısının 12 bin 840 olmadığı ifade edildi. İTO açıklamasında COVID-19 nedeniyle ölenlerin sayısının yaklaşık 35 bin olduğu belirtildi.

Türkiye salgın yönetiminde en kötü ülkeler arasında

Açıklanan vaka sayılarıyla birlikte Türkiye’nin salgın yönetiminde dünyanın en kötü ülkeler arasında olduğu belirtilerek yurttaşlara anlatılan başarı hikayesinin yalan olduğu söyledi. Açıklamada siyasi iktidarın yanlış politikalarıyla günü kurtarmaya çalışırken salgını yönetemediği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

Salgının (pandeminin) başından bu yana aklın ve bilimin ışığında bütünlüklü bir salgın politikası yürütemedi, eksik/yanlış/tutarsız uygulamalarla günü kurtarmaya çalıştı. Salgını değil, kontrolü altındaki medya aracılığı toplumsal algıyı yönetmeye girişti. Sonuçta, bu algı yönetimi ile salgından bir “başarı hikayesi” çıkarmayı hedefledi ve krizi fırsata çevirerek salgından siyasi rant elde etmeyi amaçladı.

Bu yanlış salgın yönetiminin bedelini ise kadını, erkeği, yaşlısı, genciyle hep birlikte canlarımızla ödedik, ödemeye devam ediyoruz.

Dün açıklanan tablonun sorumlusu atanmış Sağlık Bakanı da içinde olmak üzere mevcut siyasi iktidardır.
Türkiye’nin COVİD-19 salgınıyla mücadelesinin önündeki en büyük engel bu zihniyettir.”

İndigo Dergisi https://www.gazeteruzgarli.com/istanbul-tabipler-odasi-turkiyede-covid-19-nedeniyle-35-bin-olum-var/

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Flora Borsi’den 6 fotoğrafla hayvanlarla göz göze gelmek

Macar fotoğrafçı Flora Borsi, hayvanların insanlarla ne kadar benzer olduklarını ortaya...

Başarılı kişilerin 9 sabah alışkanlığı!

İş hayatında başarılı olmuş üst düzey yöneticilerin, günün ilk saatlerinde gerçekleştirdikleri...

Karadeniz’de Mutlaka Gidilmesi Gereken Yerler

Karadeniz kıyıları, keşfedilmeyi bekleyen zengin kültürel ve tarihi mirasıyla gizli bir...

Kendi dönemlerinde listeleri alt-üst edenler!

Yaşadıkları dönemde, sergiledikleri performanslarla listeleri alt üst edip efsaneleşen sanatçıları bilmek...

Tartışı-Yorum

Direniş Suflesi: Hayır

‘Oku’ diye başlıyor olmasına rağmen kutsal sayılan kelam; ilk maraza mevzunun başında ortaya çıkıyor.Taraflaşmanın daha kolay belirlendiği, hudutların keskin olduğu süreçler elbette yaşandı. Her konuya dair yaklaşımlar farklı idi...

Hasan Cemal: 7 Haziran’da oyum HDP’ye!

T24 yazarı Hasan Cemal, 5.3.2015 tarihli yazısında oyunu HDP'ye vereceğini açıkladı. Cemal yazısında "Başkan babalık hayalleri uçup gidebilir. Bunun içindir ki, Erdoğan’la tetikçileri HDP’yi hedef tahtası haline getirdiler" ifadelerini...

Yitik bir Ortadoğu manifestosu!

Kadir Yıldırım  Asırlardan 21,Bir sabah uyanıyorsun, ruhunun kara deliklerine çekiliyor insanlık.Bir akşam uyuyorsun, rüyalarında yıldız kırığı, yaralanmış, hüzünlü, yalnız… Halkın baharı, gökyüzü mavi, güneş sarı, toprak kan, bedel cehennem. İnanın insanlıktan...