İstanbul’da Konut Fiyatları İlk Kez Düşmeye Başladı

0


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafınca ocak dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı. Güzem Yılmaz Ertem2in Twitter’da paylaşmış olduğu bu grafik mevzuyu özetliyor. Detaylı rakamlar ve öteki iller ise grafiğin derhal altında.

2009 ölçüm tarihinden bu yana ilk kez İstanbul’da konut fiyatlarında %1,7’lik düşüş yaşandı. Enflasyondan arındırıldıktan sonrasında hesaplandığında kısaca gerçek olarak uzun süreden beri gerileyen fiyatlar, bu kez nominal olarak da düşüşe işaret etti.

Türkiye’deki konutların gözlemlenebilen özelliklerinin süre içinde denetim edilerek, kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini seyretmek amacıyla hesaplanan KFE (2017=100), şubatta bundan önceki aya bakılırsa yüzde 0,96 artarak 108,83 oldu.

Bundan önceki senenin aynı ayına bakılırsa yüzde 3,81 artan KFE, aynı dönemde gerçek ise olarak yüzde 13,26 azaldı. Üç büyük ilin konut fiyat endekslerindeki gelişmeler değerlendirildiğinde, şubatta bundan önceki aya bakılırsa İstanbul’da yüzde 0,50 azalış, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 1,24 ve 1,53 artış gözlendi.
Endeks değerleri bundan önceki senenin aynı ayına bakılırsa İstanbul’da yüzde 1,70 azalış, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 2,20 ve 5,05 artış görüldü.

Aşağıda Ahmet Büyükduman’ın Twitter’da paylaşmış olduğu harita bir oldukca mühim ilde fiyat hareketlerini tek tek gösteriyor.

 

REIDIN KONUT ENDEKSİNDE MART AYINDA NOMİNAL ARTIŞ

Reidin Konut endeksinde ise mart ayı sayıları da açıklandı. 81 il için düzenlenen konut endeksinde, mart ayında bundan önceki aya bakılırsa % 0,69; bundan önceki yıla bakılırsa ise yalnız % 4,16 artış gözüktü. Böylece enflasyon karşısında gerçek olarak konut fiyatlarındaki gerileme mart ayında da Türkiye genelinde sürdü.

Ek olarak kira gelirlerindeki seyir de konut fiyatlarına paralel gitti. Kiralar Türkiye averajında martta geçen aya bakılırsa % 0,63, geçen yıl aynı aya bakılırsa ise % 4,93 arttı. Böylece kiralar da gerçek olarak düşüş gösterdi.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here