İstanbul’un tarihi mekânlarında film gösterimleri – Kültür Servisi

0


Dijital tv platformu TV+ tarafınca düzenlenen TV+ ile Sıra Dışı Beyaz perde etkinliği, dünya sinemasının öne çıkan yapımlarını İstanbul’daki zamanı mekânlarda seyirciyle buluşturacak.

Gösterimler Sirkeci Tren Garı, Hasköy İplik Fabrikası, Kırım Kilisesi ve Zülfaris Karaköy’de yapılacak.

‘Görkemli Şovmen’

Michael Grey’in yönetmenliğini üstlendiği 2017 yapımı “Görkemli Şovmen”, etkinlik kapsamında gösterilecek olan ilk film. Yayınlanma, 10 Nisan’da saat 18.30’da, Sirkeci Tren Garı’nda yapılacak.

“12 yaşlarında askerlere atıştırmalık ve kiraz rumu satarak ticarete atılan doğuştan iş adamı P.T. Barnum, 1841 senesinde dünyanın daha ilkin duymadığı bir hayalle yola çıkar; dünyanın en görkemli gösterisini sunmak. Eşinin de desteğiyle tarihin ilk sirkini oluşturmak için işe başlamış olan Barnum, dünyanın değişik yerlerinde, anomalileri ile yaşamak zorunda kalan kişileri, genç kabiliyetleri ve azimli girişimcileri toplar. Tarihin ilk sirki, İngiliz hükümdarı Kraliçe Victoria’nın bile izlemeye geldiği bir Avrupa turnesine uzanacak ve dünyanın show dünyası anlayışını kökünden değiştirecektir.”

‘Sarayın Gözdesi’

Yorgos Lanthimos’un Oscar, Altın Küre ve BAFTA dahil fazlaca sayıda ödüle kıymet görüle filmi “Sarayın Gözdesi”, 11 Nisan’da saat 18.30’da, Hasköy İplik Fabrikası’da gösterilecek.

 “Film, 18. yüzyılın başlarında İngiltere’de yargı devam eden Kraliçe Anne’in kraliyet entrikaları, ihtirasları, kıskançlıkları ve ihanetleri içeren müstehcen ve iğneleyici hikâyesini konu alıyor. Hikâyenin merkezindeki Kraliçe’nin sırdaşı, danışmanı ve gizli saklı sevgilisi olan Marlborough Düşesi Sarah Churchill ile olan ilişkisi, Düşes’in genç kuzeninin gelmesiyle tepetaklak olur. Kraliçe ve sarayı etkilemeye çalışan iki hanım arasındaki güç dengeleri fazlaca geçmeden değişecektir.”

‘Suyun Sesi’

Guillermo del Toro’nun Oscar, Altın Küre ve Altın Aslan dahil fazlaca sayıda ödüle kıymet görülen 2017 yapımı filmi “Suyun Sesi”, 15 Nisan’da saat 18.30’da, Zülfaris Karaköy’de gösterilecek.

 “Soğuk Harp periyodunun ABD’sında yaşayan Elisa yalnız bir kızdır. Sessiz, rutin bir yaşamı olan Elisa, gizli saklı ve yüksek güvenlikli bir devlet laboratuvarında temizlikçi olarak çalışır. Sadece günün birinde Elisa’nın yaşamı, iş arkadaşı Zelda ile devletin yapmış olduğu gizli saklı bir deneyi keşfetmesi ile değişmiş olur. Suda hapsedilen insansı bir yaratığın acımasız bir deneyde kullanıldığını fark eden Elisa, onunla yazışma kurmaya adım atar. Aynı dili bilmeyen, aynı hayatlara haiz olmayan, hatta aynı genetikleri bile olmayan bu ikili, aralarında kurmuş oldukları tarifsiz bağ ile birbirlerinin yaşamını değiştirecektir.”

‘Soğuk Harp’

Pawil Pawilowski’ye Cannes’da en iyi yönetmen ödülünü kazandıran  “Soğuk Harp” adlı film, 24 Nisan’da saat 18.30’da, Kırım Kilisesi’nde gösterilecek.

“Zula ve Wiktor savaştan harabe halinde çıkan Polonya’da karşılaşır. Değişik geçmişlere ve karakterlere haiz olan kahramanlarımız birbiriyle asla anlaşamayacak tiplerdir, fakat alınyazısı yollarını ayrılmayacak şekilde birbirine bağlamıştır. 50’li yılların Polonya, Berlin, Yugoslavya ve Paris’inin soğuk cenk atmosferini kendine fon edinen Soğuk Harp; politik görüş, kişilik özellikleri ve kaderin cilveleriyle savrulan bir çiftin, imkânsız zamanlarda geçen imkânsız aşk hikâyesi.”

‘Hepimiz Biliyor’

Oscar ödüllü İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin İspanyolca çekmiş olduğu ilk film olan “Hepimiz Biliyor”, 25 Nisan’da saat 18.30’da, Zülfaris Karaköy’de gösterilecek.

“Buenos Aires’te yaşayan Laura, kız kardeşinin düğünü için çocuklarıyla beraber İspanya’daki köyüne gider. Bu mutlu buluşma aile ve eski tanıdıklarla beraber kutlanırken Laura’nın büyük kızı kaçırılır. Bu gerilimli günlerde hem aile fertleri hem de köy ahalisi arasındaki gerginlik ve kimi sırlar su yüzüne çıkar. İspanya’da çekmiş olduğu Hepimiz Biliyor’da Farhadi’nin meselesi, kaçırılma vakası ve “mutsuz aile” fertleri arasındaki olayların yanı sıra, önceki filmlerinde olduğu şeklinde karakterlerin karmaşık geçmişleri ve arzuları. TV+ hakkında TV+, ‘Sen Nereye TV Oraya’ mottosuyla, gişe rekortmeni filmler, dünyanın takip etmiş olduğu diziler ve 77’si HD olmak suretiyle 150’den fazla canlı TV kanalını kullanıcılarına sunuyor. 5000’den fazla film, dizi, çizgi film ve belgeseli kullanıcılarıyla  bir araya getiriyor. Seçkin spor etkinlikleri ve en yeni teknolojik deneyimlerini kullanıcılarına yaşatıyor. TV+ yüksek gösterim kalitesi, tv, cep telefonları ya da tabletler üstünden kullanım imkânı, yayını 24 saate kadar geriye alabilme, 10 saniyelik periyodlarla geri ve ileri alma alternatifleriyle bir televizyondan daha fazlasını sağlıyor.”

‘Hitchcock / Truffaut’

Şehir Jones’un imzasını taşıyan 2015 yapımı “Hitchcock / Truffaut” adlı belgesel, 3 Mayıs’da saat 18.30’da, Kırım Kilisesi’nde gösterilecek.

“Bir sanat branşının yöneldiği istikamete azami derecede tesir eden iki yönetmen, Alfred Hitchcock ve François Truffaut. İkisi içinde kurulmuş bir köprü var: Truffaut´nun Hitchcock´la 3 gün süresince yapmış olduğu söyleşiden derlediği, 1966 senesinde piyasaya sürülen kitabı Hitchcock´a Gore Beyaz perde. Şehir Jones´un belgeseli Hitchcock / Truffaut, bir sual soruyor beyaz perdenin hâlihazırdaki büyük yönetmenlerine: “Bu kitap beyaz perdeye bakışınızı iyi mi etkiledi?” Fincher, Schrader, Scorsese, Assayas, Bogdanovich ve pek fazlaca isim, senenin heyecanla beklenen belgeselinde iki büyük yönetmene saygı duruşunda bulunuyor.” 

Biletler Biletix’ten temin edilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here