İsveç’in Arapça ‘Yallah ehliyet’ reklamı ırkçı söylem nedeniyle tepki aldı

0


İsveç’te yaşayan Müslüman göçmenlerin yeterlik almasını teşvik etmek için gösterilen ‘Yallah yeterlik’ adlı reklam kampanyası İsveçliler için kullanılan ırkçı kelime ‘svennar’ sebebiyle tepki çekti.

Fotoğraf: Samnytt.se

Arapçada ‘hadi’ ve ‘acil et’ anlamlarında kullanılan ‘yallah’ kelimesini taşıyan kampanyada toplumsal medyada 1.5 milyondan fazla takip edeni olan Mahmoud Bitar ve İsveç’in en büyük Arapça tv kanalında program meydana getiren Tahani Abood, göçmen bir çifti canlandırıyor.

Reklam serisinde Tahanny ve Mahmoud İsveç’te iyi mi yeterlik alınabileceğini konuşuyor. Hanım “Allahım ya, Mahmoud bu soğuk havada dışarı çıkmaya katlanamıyorum. Kimi zaman soruyorum kendime, ya benim burada ne işim var, diyorum.”

Sonrasında çift Arapça bilen bir tercüman vesilesiyle da yeterlik sınavına girebileceklerini öğreniyor. Tepki çeken ifade ise şu: “Şu anda tam ‘svenne’ler benzer biçimde düşünüyorsun. Muntazam kullanıyorsam arabama da bir şey olmaz.”

Reklam serisinin tamamı Arapça dilinde ve İsveççe altyazılı olarak yayınlanıyor. Arapça 2018 senesinde Finceyi de geçerek İsveç’te en oldukça kullanılan dil olmuş. Bir tek 2015 senesinde ülkeye alınan 163 bin sığınmacının büyük bir çoğunluğu Arapça konuşulan Müslüman ülkelerden.

Toplumsal medyada tepki çeken reklama ilişkin bir İsveçli gazeteci de Twitter’dan şu paylaşımı yapmış oldu: “Vergilerle finanse edilmiş bir reklam kampanyasında İsveçlilere birçok insanoğlunun hakaret olarak algıladığı bir ifadeyle hitap ediliyor.”CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here