Ana SayfaTartışı-Yorumİttihat ve Terakki'nin Alevilik...

İttihat ve Terakki’nin Alevilik ve Bektaşilik üzerine araştırması

Neden İttihat ve Terakki Cemiyeti (İTC), Alevilik ve Bektaşilik üzerine bir araştırma yaptı?

Kitabı ilk elime aldığımda kafamda bu soru ve içerisinde nasıl bir yaklaşım olacağı düşüncesi vardı.

Günümüzde dahi yayınlanan kitapların çoğu kendi ideolojisini, fikrini empoze etme biçiminde tasarlandığından dolayı bu kitapta acaba nasıl bir Alevilik -Bektaşilik anlatılıyor, heyecan ve merak uyandırdı.

Araştırmayı İTC görevlendirmesi ile Baha Sait Bey yapıyor. Uzun süren çalışmaların sonucu başta Türk Yurdu Dergisi olmak üzere çeşitli gazetelerde parça parça yayınlanıyor. Nejat Birdoğan, bu makaleleri kitaplaştırıyor.

Başta sorduğumuz soruya dönersek neden böyle bir araştırma oldu? Bu sorunun cevabını, İTC iktidara geldiğinde Talat Paşa Şubat 1917 parti genel meclisi toplantısında söylediklerinde bulabiliriz:

Bu milletin başına geçtik. Fakat Anadolu bizim için kapalı bir kutudur. Önce bunun içini tanımamız, sonra bu millete lâyık hizmetlerde bulunmamız lâzım geldiğine inanıyorum.

 Ziya Gökalp yeni siyasi sistemin gücünü Anadolu’dan alması gerektiğini şöyle dillendiriyor:

Biz siyasî bir inkılâp yaptık. Yani meşrutî bir idare vücuda getirmekle kalıp değiştirdik. Hâlbuki en büyük inkılâp içtimai inkılâptır. İçtimai bünyemizde, kültür sahasında yapabileceğimiz inkılâplar en büyüğü ve en verimlisi olacaktır. Bu da ancak Türk cemiyetinin morfolojik ve fizyolojik yapısını tanımakla olur. Bunların başında Anadolu’nun muhtelif dinî inançları, tarikatlar, sekt’ler [cemaatler] ve Türkmen aşiretleri gelir. Bu kurumlan incelemek üzere bilim gücü tam olan arkadaşları, bu kutuyu açmaları için gönderelim.

Bu araştırma için görevlendirilen Baha Sait Bey’in kim olduğunu incelediğimizde karşımıza oldukça ilginç bir kişi çıkmakta. Baha Said Bey, Kafkasya’dan Anadolu’ya göçen Dağıstanlı Türk bir ailenin çocuğu. 1882 yılında Biga’da (Çanakkale) doğdu.

hakkında baha sait bey alevilik 1 Alevilik ve Bektaşilik

Harp Akademisine girdi. Öğrenciliğinde, II. Abdülhamit’in başarılı öğrencilere gönderdiği hediyeyi geleneğe aykırı olarak öpüp başına koymadı ve yine geleneğe aykırı olarak “Padişahım çok yaşa!” diye bağırmadı. Bu olay üzerine sorguya çekildi, tutuklandı ve hapis cezasına çarptırıldı.

1906 yılında mezun oldu ve kurmay yüzbaşı olarak göreve başladı. Kısa süren Askerlik görevi disiplinsizlik nedeniyle ordudan emekli edildi. Mısır’da yaşadı hat ve resim sanatıyla ilgilendi II. Meşrutiyet’in ilanıyla İstanbul’a  geldi, İTC içerisinde görev almaya başladı.

Arapça, Farsça, Rusça, Almanca, Fransızca dillerine hakim. Urduca ve Çağatay Türkçesi’nde üstat seviyesindeydi. Baha Sait Bey’in çizdiğimiz bu portresinden yola çıkarak kitaba değinirsek, öncelikle dönemin yoğunlaşan Türklük ideolojisini bir kenara koyarsak, özellikle katıldığı Cem ibadetlerini aktarırken yazarın tarafsızlığı şaşırtıcı boyutta, ibadetleri o günün koşullarında yapılışına hiç bir yorum katmadan aktarmış.

Kitabı incelediğimizde, Baha Sait Bey, Ayin-i Cem’e katılmış ve bu ibadeti kayıt altına almış. Kitapta aktarılan ibadet şekli incelediğimizde Cem İbadetinin 1900’lü yıllardan günümüze genel anlamda bir değişime uğramadığı. Özellikle Tokat, Çorum, Amasya yörelerinde kitapta bahsi geçen ibadet süreci halen sürmekte.

Makalelerin yayınladığı tarihte mevcut ideolojik yaklaşımları da dikkate aldığınızda, Türk kimliği unsurunun sıkça vurgulandığını görülmekte.

Aleviliğin Türklük bağını Türklerin İslamiyet’i kabulünden önce sahip olduğu inançları (Gök Tanrı inancı, Atalar kültü, Tabiat kültü vs.) İslamiyet cilası altında devam ettiği savı üzerinde yoğunlaşmakta.

Sonuç olarak 1990’larda yoğunlaşan Aleviliğin yeniden keşfinin temelleri daha derinde yer almakta.

Alevilik üzerine okuma yapmak isteyenlerin göz atması gereken bir kitap.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Alkol Oranı En Yüksek 10 İçki

10. OLMECA TEKİLA Son sırada %38 alkol oranıyla Olmeca Tekila yer...

Sağlıklı bir gebelik için 9 öneri

Gebelik dönemi çoğu kadın için zorlu bir süreçtir. Gebelikte en çok karşılaşılan sorunların başında ruh sağlığı bozukluğu ve stres geliyor. Bu dönemi en az hasarla atlatmak ve bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza almak için gebelik öncesinde ve gebelik döneminde dikkat edilmesi gereken pek çok şey var.

Avrupa Yakası ve Yalan Dünya dizilerinin karakterleri hangi partiye oy verdi

Avrupa Yakası ve Yalan Dünya gibi dizilere imza atan senarist ve...

10 fotoğrafla Rus fotoğrafçısı Aleksandr Yakovlev’den Büyük Patlama Teorisi

Rus fotoğrafçısı Aleksandr Yakovlev, Büyük Patlama Teorisi adlı çalışmasında un, dans...

Tartışı-Yorum

Levent Ünsaldı “Melezim ben, köksüzüm… ve bundan gayet memnunum!”

2 göbek öncesinden nenemin o gün, samanlıkta kiminle seviştiğini bilmiyorum ki! Melezim ben, köksüzüm… ve bundan gayet memnunum! Bizim peder eski asker, emekli albay, Kıbrıs gazisi kendisi. İyi bir askermiş… Pederin...

Ümit Kıvanç, ‘Burası sizin vatanınız değil’ denirken Türkler nerede?

Ümit Kıvanç Radikal'de yer alan bugünkü yazısında 'Devletin doğuda yaptığı, kamu düzeni sağlamak değil. Bir sindirme harekâtı, teslim alma operasyonu. 7 Haziran öncesinden beri nereden nereye gelindiğini idrak edebilmeliyiz'...

Yeni bir yaşam alanı: Yeşil Bina

Deniz Aysel Aldemir Yeşil bina deyince aklınıza yeşil renkli, etrafı bitkilerle kaplı yalnızca görsel nedenlerden ötürü bu ismi almış yapılar gelebilir. Aslında çağrıştırdığının çok daha ötesinde özelliklere sahip olan bu...