İzlanda başbakanı, ABD başkan yardımcısı ile görüşmeyeceğini duyurdu

0


ABD Başkanı Donald Trump’ın Grönland’ı ‘satın almak istemesi’ sonrası Danimarka ile çıkan kriz üzerine, İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir da ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüşmeyeceğini duyurdu.

Fotoğraf: Reuters (Arşiv)

Trump, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen’in “Grönland satılık değildir” demesinin ardından Twitter hesabından eylülde gerçekleşecek ziyareti iptal ettiğini duyurmuştu. Bunun üzerine Frederiksen ‘absürt‘ tepkisini göstermiş, Trump da cevap olarak “Beni tersleme tarzı hoş olmadı” demişti.

Eylülde İzlanda’nın başkenti Reykjavik’i ziyaret edecek Pence ile görüşmeyeceğini söyleyen İzlanda başbakanı, Kuzey Sendikaları Konseyi’nde konuşma yapacağı için Pence ile görüşmeyi reddettiğini söyledi. Jakobsdottir’in bu çıkışı Danimarka ve Trump arasındaki krizde Kuzey ülkelerinin dayanışması olarak yorumlandı.

Jakobsdottir’in İzlanda’nın NATO üyeliğine karşı çıktığı bilinirken, Pence de İzlanda’nın Kuzey ülkeleri arasındaki stratejik konumuna ve NATO’ya değineceği bildirildi. Pence’in ziyaretine ise İzlanda’nın tarafsızlığını savunan milletvekilleri de tepki gösterdi.

Danimarka’dan Trump’a ‘Grönland’ misillemesi: Alaska satılık mı?

‘Grönland satılık değil’ yanıtını alan Trump, Danimarka ziyaretini iptal etti

Eski Danimarka başbakanından Grönland’ı satın almak istediği iddia edilen ABD başkanına: 1 Nisan şakası olmalı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here