İzmit TÜPRAŞ işçilerinden Aliağa’ya ziyaret

0

Aliağa Rafinerisi önünde uyarı eylemlerini sürdüren İzmit TÜPRAŞ işçilerine Petrol İş İzmit Şube Başkanı Salih Akduman ve beraberindeki heyetten ziyaret.

TÜPRAŞ işçilerinin tam gün devam eden eylemlerine destek ziyaretleri Petrol İş İzmit Şube Başkanı Salih Akduman ve şube yöneticilerinin de aralarında bulunmuş olduğu kurul tarafınca devam etti. Aliağa Rafinerisi önünde eylemlerini sürdüren işçilerle buluşan Kocaeli Şube Başkanı Salih Akduman, dün de Kırıkkale Şube’yi ziyaret etmişti. İşçiler, bu ziyaretlerin süreceğini, birlik ve bütünlük içinde savaşım edeceklerini dile getirdi.

Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay da Genel Başkan Ali Ufuk Yaşar’a, TÜPRAŞ işçilerinin almış olduğu kararların arkasında durması hem de rafinerilere gelmeleri çağrısı yapmıştı. Petrol İş genel merkez yöneticileri ve Başkan Ali Ufuk Yaşar, hemen hemen bu çağrıya cevap vermedi. Aliağa TÜPRAŞ işçileri, kendilerinin de iade-i ziyaretlerle İzmit, Kırıkkale ve Batman’ı ziyaret edeceklerini söylemiş oldu.

“SÖZLEŞMEYİ İŞÇİLERİN LEHİNE BİTİRELİM”

Direniş öncesi İzmit işçilerini ziyaret eden Aliağa TÜPRAŞ işçileri, İzmit rafineri işçilerini ziyarette bulunmuş oldu. Eş zamanlı eylemlerini sürdüren TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi işçilerinin selamını getirdiklerini dile getiren Petrol-İş İzmit Şube Başkanı Salih Akduman, “İzmit rafinerisi önünde sizler benzer biçimde savaşım veren TÜPRAŞ işçilerinin selamlarını getirdik. Bizi biz icra eden ortak acılarımızdır. Acıyı paylaşmak yürek ister. 30 senedir buraya emek koymuş işçilerin ve gelecekte de emek verecek tüm arkadaşlarımızın hakkını göz ardı etmeyecekler. İzmir işçisi ile İzmit işçisinin, Batman işçisinin, Kırıkkale işçisinin talepleri de mücadelesi de ortaktır. Alın terine hep beraber haiz çıkacaktır. Koç Tüm ortaklık’e sesleniyoruz: Bu sözleşme öyleki yada bu şekilde bitecek. Bu sözleşme bittiği süre KİPLAS olmayacak. Gelin bu sözleşmeyi işçilerin lehine bitirelim. Yoksa dört rafineride iş barışı kalmaz.” dedi.

Akduman, 4 rafinerinin beraber hareket ettiğini belirterek Petrol-İş Genel Merkezi’nin KİPLAS yetkilileriyle verdiği fotoğrafı eleştirdi. İzmit Şube Başkanı Salih Akduman, TÜPRAŞ işçilerinin mücadelesinin asgari ücretle çalışan işçilerinin de önünü açacağını belirttiği konuşmasında “TÜPRAŞ işçisi yarattığı bu sinerji ve mücadeleyle Türkiye’de asgari ücretin de beş bin lira olmasının önünü açacak” diye konuştu.

TÜPRAŞ İŞÇİLERİYLE DAYANIŞMA ÇAĞRISI

İzmir Müzisyenler Derneği de işçileri ziyaret ederek, dayanışma konseri düzenledi. Rafineri önünde düzenlenen konserde işçiler, hep beraber halaylar çekerek eğlendi. Dernek Başkanı Oktay Çapanoğlu “TÜPRAŞ işçilerinin haklı mücadelesine destek vermek için buradayız. TÜPRAŞ işçilerinin taleplerini kazanmaları için herkesi dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here