Japon Merkez Bankası’ndan iki ayda ikinci daraltma haberi

0


Japonya Merkez Bankası (BOJ), Cuma günü gerçekleştirdiği tertipli işlemlerde 10 – 25 yıl vadeli tahvil alımlarını ortalama iki ayda ikinci kez azalttı.

Fazladan gevşek bir para politikası tatbik eden ve buna karşın enflasyon ve gelişme şeklinde hedeflerine ulaşmakta güçlük çeken Japonya’da Merkez Bankası’nın para politikasını daha da gevşetip gevşetmeyeceği konuşuluyordu.

Uzun vadeli tahvil alımlarını azalttı

Banka 10 – 25 senelik ve 25 senenin üstünde vadeli tahvillerde alımlarını azalttı. 10 – 25 yıl vadelilerde alımlarını son olarak 12 Şubat’ta azaltmıştı. 25 yıl üstü vadelilerde son azaltma Eylül’de gerçekleşti.

Buna gore banka 1 – 3 yıl vadeli tahvil alımlarında 12 Nisan’a gore değişikliğe gitmeyerek 350 milyar yen seviyesinde durağan(durgun) tuttu.

3 – 5 yıllıklarda da değişikliğe gidilmedi ve alımlar 400 milyar yen seviyesinde korundu.

BOJ, 10 – 25 yıl vadeli tahvillerde alımlarını 12 Nisan’daki 180 milyar yenden 160 milyar yene indirdi.

Banka vadesi 25 senenin üstündeki tahvil alımlarını 50 milyar yenden 40 milyar yene düşürdü.

Enflasyon hala hedefin altında

Ek olarak bugün açıklanan enflasyon verisi de Japonya’da yakında  takip edilmesi ihtiyaç duyulan bir gösterge.

Mart ayında Japonya’da tüketici tutarları hafifçe yükselmesine karşın Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) enflasyon hedefinin altında kalmaya devam ediyor.

Japonya İçişleri Bakanlığı tarafınca Cuma günü açıklanan verilere gore taze besin fiyatlarını da içeren tüketici tutarları, Mart’ta bundan önceki senenin aynı ayına gore yüzde 0.8 artarak ekonomistlerin medyan beklentisi olan yüzde 0.7’nin hafifçe üstünde gerçekleşti.

Yükselen petrol tutarları ve klima fiyatlarındaki artışın enflasyona katkı sağlamış olduğu açıklandı.

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here