Ana SayfaHaberlerDünyadanJaponya’da, dokuz kişiyi öldüren...

Japonya’da, dokuz kişiyi öldüren ‘Twitter katili’ne idam cezası

Japonya’da, Twitter üzerinden iletişim kurduğu dokuz kişiyi öldüren kişi idam cezasına çarptırıldı.

hakkında Japonyada dokuz kisiyi olduren ‘Twitter katiline idam cezasi cezası
Fotoğraf: socialmediaasia.com

Kamuoyunda ve basında, ‘Twitter katili’ olarak tanınan Takahiro Şiraişi’nin Zama kentindeki evinde, 2017 yılında, kaybolan genç bir kadın arandığı sırada parçalanmış ceset parçaları bulunmuştu. Cinayetler bu şekilde ortaya çıkmış, Şiraişi tutuklanmıştı. 30 yaşındaki Şiraişi, 1 Ekim’deki duruşmada suçunu itiraf etmişti.

Twitter üzerinden intihar eğilimli kişilerle iletişim kuran Şiraişi, onlara ‘ölmeleri konusunda yardım edeceğini’ bazılarına, ‘onlarla birlikte kendisini de öldüreceğini’ söyleyerek evine çağırdı. Sekizi genç kadın biri erkek dokuz kişiyi öldürdü.

Zama kentindeki evinde ceset parçaları bulununca ülke gündemine oturan Şiraişi’nin avukatları, dava sürecinde, ölenlerin ‘kendi rızalarıyla öldürüldüklerini’ bu nedenle cezasında indirime gidilmesi gerektiğini savundu.

Ancak Şiraişi hakkındaki suçlamaları kabul ettiği 1 Ekim’deki duruşmada ‘onları kendi istekleri dışında öldürdüğünü’ söyledi.

Karar duruşmasında hakim de kararını açıklarken, “Kurbanlardan hiçbirinin rızası yoktu” diyerek Şiraişi’yi idam cezasına mahkum etti.

Japonya’yı şoke eden cinayetler sosyal medyada intiharın nasıl konuşulması gerektiğinin tartışılmasına neden oldu. Dava süreci büyük ilgi gördü.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Akıllara ziyan 24 hatalı mühendislik harikası!

Akıllara ziyan dedirten 20 hatalı mühendislik harikası yapı diyoruz, çünkü bunları...

Google’in 2014 trendleri, ilk 10’lar

Google, 2014 yılının trendlerini açıkladı. Arama devi Google 2014'ün trend olan konularını...

20 maddede Kaypakkaya Kemalizm’i niye eleştirdi?

1949 yılında Çorum’da dünyaya gelen Türkiye Komünist Partisi/Marksist Leninist (TKP/ML) kurucusu...

Beyin yakan 20 Evrim çalışması

Paris merkezli hiciv kolektifi Maentis, çok bilindik evrim çizimine farklı yorumlar...

Tartışı-Yorum

Alevilikte Tenasüh İnancının Kökeni

Tenasüh (reenkarnasyon, metampsikoz), yaygın tabirle insan bedeni öldükten sonra ruhun başka bedene göç etmesi ve hayatını sürdürmesi. Tenasüh inancı insanoğlunun yaşadığı tüm coğrafyalarda kendine bir şekilde yer bulmuş eski...

Rütbelerin Er’leri

Rıza Yalçın Koçak ‘Türk halkı sessiz kalarak onayladığı bu savaşın mağduru olmaya mahkumdur.’ (TAK-Haziran 2016)Erleri çekin rütbeliler gelsin! Erleri çekmeyecek rütbeliler ordusu. Ere göre tanımlı omuzlardaki apoletler. Kaç erin başı olduğunu bildiriyor...

Düşünebildiyseniz ölün!

Dünyayı gözlerle görmeyin, kaybedersiniz. Kulaklarla işitmeyin, kaybedersiniz. Burnunuzla koklamayın, kaybedersiniz. Uyku, hayatın anlamını (varsa eğer) insana gösterebilecek en kestirme yoldur. Bir rüya gibidir yaşamak, bu cümleyi tekinsiz metnime şiirsellik...